
Aktualności
Pomoc uchodźcom – Medycyna chińska i akupunkturzyści dla Ukrainy
Do wszystkich terapeutów medycyny chińskiej w Polsce – nie tylko absolwentów naszego Instytutu Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia:
Proponuję, by jak najszybciej rozpocząć projekt MEDYCYNA CHIŃSKA I AKUPUNKTURZYŚCI DLA UKRAINY.
Jako terapeuci medycyny chińskiej (niezależnie od tego, czy akupunkturzyści, masażyści Tui Na, farmakolodzy TMC itp.) mamy potężne narzędzia i metody, którymi szybko i skutecznie możemy pomagać w przypadku traum, emocji, bezsenności i innych zaburzeń Shen – to aktualnie wielki problem występujący u większości uchodźców. Również normalne choroby takie jak urazy, przeziębienia i wiele innych problemów możemy leczyć akupunkturą, masażem i ziołami. Akupunktura jest w warunkach polowych najłatwiejsza i niezwykle skuteczna: m.in. battlefield acupuncture, czyli akupunktura ucha stosowana powszechnie przez US Army – wielu z Was zna akupunkturę ucha nawet w znacznie szerszym zakresie.
Otwórzcie swoje gabinety na darmowe porady i zabiegi. Skontaktujcie się organizacjami, fundacjami oraz samorządami itp. zapewniającymi pierwszą pomoc i zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy. Być może również w takich miejscach można będzie robić doraźne zabiegi akupunktury.
Podkreślić należy, że medycyna chińska jest również medycyną akademicką, jest świetnie przebadana naukowo zgodnie z metodologią Evidence-Based Medicine (EBM). Tylko w ramach samej akupunktury, na podstawie badań EBM opracowano na całym świecie (większość w najwyżej rozwiniętych krajach!) prawie 6 tysięcy CPG (Clincal Practice Guidlines, czyli Zaleceń do praktyki klinicznej). Dotyczą one ponad 500 różnych chorób, które powinny być leczone akupunkturą jako metodą pierwszego wyboru ze względu na skuteczność, bezpieczeństwo i walory ekonomiczne!
Podkreślam: nie usiłujcie zastępować medycyny zachodniej. Współpracujcie z lekarzami i organizacjami pomocowymi, edukujcie na temat skuteczności TMC i akupunktury i działajcie w ramach medycyny integracyjnej.
Marek Kalmus
PS. Przekazujcie tą propozycję dalej.
Organizacja szkoleń TMC podczas epidemii COVID-19
W związku z epidemią COVID-19 większość kursów teoretycznych lub z niewielką liczbą pokazów technik i zabiegów, (w tym kursy z wykładowcami zagranicznymi) będą odbywać się planowanym terminie, ale na platformie internetowej Click Meeting w formie webinarów online. Pozostałe praktyczne odbywać się będą od września 2021 normalnie w salach wykładowych na Al. Krasińskiego 1 (SDH Jubilat, sala konferencyjna, 7 piętro) oraz na ul. Straszewskiego 28 (Dom Technika NOT).
W przypadku zaostrzenia rygorów sanitarnych może okazać się, że będziemy musieli ograniczyć zajęcia w bezpośrednim kontakcie z wykładowcą i przejść ponownie na nauczanie zdalne – będziemy o tym informować na bieżąco.
Kursy odbywają się na platformie internetowej Click Meeting. Działa doskonale i dla Was jest ustawiona w języku polskim. Każdy z uczestników kursu będzie miał bezpośredni kontakt z wykładowcą i tłumaczką, można zadawać pytania na czacie. Przed każdym kursem-webinarem przez ok. 2 minuty będzie odbywać się krótkie szkolenie informujące wszystkich, jak najlepiej korzystać z platformy.
W trakcie webinarów przewidziane są 15-minutowe przerwy kawowe (w czasie ściśle określonym w komunikacie kursu lub zarządzane przez wykładowcę) oraz zazwyczaj 2-godzinne przerwy obiadowe. Dzięki temu udział w szkoleniu nie będzie się wiele różnić od fizycznego udziału w kursie na sali wykładowej; będzie można chwilę odpocząć i lepiej skupić się na wykładzie – żadna cześć wykładu nie będzie trwać dłużej, niż zwyczajowe 1,5 godziny.
Dostęp do platformy Click Meeting będzie przesyłany maliem każdemu uczestnikowi indywidualnie (mającemu w pełni opłacony kurs) z jego indywidualnym kodem (tokenem) ważnym tylko dla danego kursu. Osobom, które będą miały problemy z łącznością internetową (np. zerwanie połączenia internetowego) udostępnimy nagranie webinaru kursowego – każdy dostaje dostęp przez miesiąc. Zaświadczenia udziału w kursie, zarówno MEN jak i naszego Instytutu będziemy drukować w formie papierowej jak zwykle – będą do odebrania na kolejnych kursach w Krakowie, a na życzenie możemy je wysyłać pocztą.
Z dwutygodniowym wyprzedzeniem będziemy informować mailem, na tej stronie internetowej oraz FB na stronie Tradycyjna Medycyna Chińska (https://www.facebook.com/TradycyjnaMedycynaChinska/) o tym, które kursy są zawieszone, przesunięte na inny termin lub odwołane, a które odbywać się będą online.
W przypadku kursów praktycznych planowanych w czasie zaostrzenia epidemii: jeśli ktoś planuje wykupywanie biletów kolejowych, lotniczych itp. oraz rezerwowanie miejsc w hotelach, hostelach czy apartamentach zalecamy, by robić to z możliwością odwołania rezerwacji i zwrotu biletów. Ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna, nie możemy ponosić odpowiedzialności finansowej za utracone rezerwacje noclegów i biletów lotniczych.
Prosimy, o nie dzwonienie i wysyłanie maili do nas z pytaniami, czy dany kurs się odbędzie fizycznie w Krakowie, czy też nie, czy też na platformie internetowej – sami będziemy się z Wami kontaktować najszybciej jak to możliwe, gdy tylko będziemy wiedzieli, w jakiej formie będziemy mogli dany kurs zorganizować. Informacje te będą też dostępne na tej stronie, w komunikatach kursów, oraz na FB na stronie Tradycyjna Medycyna Chińska (https://www.facebook.com/TradycyjnaMedycynaChinska/). Prosimy o sprawdzenie, czy nasze maile nie wpadają w Waszej skrzynce mailowej do foldera Spam (lub jakiegoś innego) – jeśli tak, to prosimy o zaznaczenie w Ustawieniach Waszej poczty adresu naszego instytutu (kursy@medycyna-chinska.com) jako adresu zaufanego. Prosimy też, o bieżące sprawdzanie poczty. Oprócz informacji o kursach, możecie również sprawdzać aktualne informacje na temat profilaktyki i leczenia COVID-19 metodami TMC na zakładce: Epidemia COVID-19 oraz je rozpowszechniać.
Informacje na temat stosowania medycyny chińskiej w leczeniu epidemii znajdują się na specjalnej dedykowanej tej tematyce zakładce: Medycyna chińska w profilaktyce i leczeniu epidemii COVID-19:
https://www.medycyna-chinska.com/medycyna-chinska-w-profilaktyce-i-leczeniu-epidemii-covid-19/
REKRUTACJA DO SZKOŁY MEDYCYNY CHIŃSKIEJ W KRAKOWIE
1. PIERWSZY STOPIEŃ (2021-22)
Podstawy Medycyny Chińskiej i diagnostyka
Rozpoczęcie nauki może odbyć się w dwóch terminach:
– od kursu online: Dietetyka profilaktyczna i lecznicza wg TMC (od 16-19 września 2021, ale można jeszcze dołączyć do kursu otrzymując nagrania video sesji już zrealizowanych) >>> zgłoszenie
lub
– od kursu Podstawy medycyny chińskiej – od 22-23 stycznia 2022
2. DRUGI STOPIEŃ (2020-2021):
Podstawy akupunktury
3. TRZECI STOPIEŃ (lata 2019-2021)
Akupunktura i ziołolecznictwo chińskie w różnych typach problemów i chorób – teoria i praktyka – prosimy sprawdzać kolejne w Harmonogramie kursów
NAJBLIŻSZE SZKOLENIA:
UWAGA: Aby uzyskać więcej informacji na temat kursów (program, cena, miejsce, terminy wpłat, informacje o wykładowcy), prosimy kliknąć w kolorowy tytuł danego kursu: zielony – kurs wprowadzający
niebieski – kurs podstawowy
pomarańczowy – kurs średnio-zaawansowany
czerwony – kurs specjalistyczny, zaawansowany.
Niektóre kursy przeznaczone są dla uczestników na kilku poziomach – odzwierciedlają to ikonki z cyframi w odpowiednich kolorach.
ANATOMIA TOPOGRAFICZNA AKUPUNKTURY
(1-sza część rocznego kursu „Podstawy akupunktury”)
– dr n. med. Wiesław S. Nowak (Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie)
21-22 maja 2022 – część 3
DIAGNOZA Z TWARZY 
– Adam Kowalski
kurs anulowany28-29 maja 2022
PODSTAWY MEDYCYNY ZACHODNIEJ DLA TERAPEUTÓW MEDYCYNY CHIŃSKIEJ

– lek. med. Paweł Ziora (Śląska Akademia Medyczna)
zmiana terminu rozpoczęcia kursu – nowy termin:
3 listopada 2022 – część 1 >>>zgłoszenie
Kolejne części udostępniane będą od 1 grudnia co miesiąc
12-częściowy kurs online (12x 2 dni) + 2-godzinne konsultacje online z wykładowcą
AKUPUNKTURA KOSMETYCZNA – KURS 2 STOPNIA

– prof. dr Jong Baik (Korea, Wielka Brytania)
3-5 czerwca 2022 >>>zgłoszenie
RÓŻNICOWANIE WZORCÓW PATOLOGII W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ
(3-cia część rocznego kursu „Podstawy medycyny chińskiej”)
– Adam Kowalski
kurs w formie webinaru online
11-12 czerwca 2022 – część 1 >>>zgłoszenie
3-4 września 2022 – część 2
8-9 października 2022 – część 3
12-13 listopada 2022 – część 4
10-11 grudnia 2022 – część 5
PODSTAWY AKUPUNKTURY W PRAKTYCE KLINICZNEJ
(2-ga część rocznego kursu „Podstawy akupunktury”)
– dr n. med. Wiesław S. Nowak (Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie)
18-19 czerwca 2022 – część 1 >>>zgłoszenie
10-11 września 2022 – cześć 2
22-23 października 2022 – część 3
GOTOWE RECEPTURY ZIOŁOWE

– dr Agnieszka Krzemińska
kurs w formie webinaru online (5x 2dni)
18-19 czerwca 2022 – część 1 >>>zgłoszenie
3-4 września 2022 – część 2
5-6 listopada 2022 – część 3
21-22 stycznia 2023 – część 4
11-12 marca 2023 – część 5
SEKSUOLOGIA W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ

– prof. dr Sun Peilin (Jing Ming College of Oriental Medicine, Belgia)
kurs anulowany18-19 czerwca 2022
DIAGNOZA Z PULSU

– Małgorzata Koszyk L.Ac. i Dypl. O.M. NCCAOM
24-26 czerwca 2022 >>>zgłoszenie
BAŃKI I MOKSA W PRAKTYCE CODZIENNEJ

– dr Magdalena Śliwińska-Konior (Centrum Medycyny Chińskiej, Kraków)
2-3 lipca 2022 >>>zgłoszenie
Staże kliniczne w Chinach w marcu/kwietniu 2022 r. (Nanning GXTCMU, Faculty of International Education)
1. Miesięczny staż w Guanxi University of Chinese Medicine: klinika uniwersytecka i wykłady profesorów GXTCMU
Staż przeznaczony jest dla lekarzy i terapeutów TMC znających praktycznie diagnostykę TCM, akupunkturę i/lub farmakologię chińską.
Konieczna znajomość języka angielskiego.
Mamy nadzieję, że w marcu 2022 roku będzie można już ponownie organizować staże kliniczne w Chinach (wyjazd na miesiąc, ale można też być krócej: np. 2 lub 3 tygodnie), Nanning (stolica prowincji Guanxi, Chiny Południowe). >>> zgłoszenie
Informacje na temat staży klinicznych w Chinach: Marek Kalmus, kom. 502090301