down

Aktualności

Pomoc uchodźcom – Medycyna chińska i akupunkturzyści dla Ukrainy

Do wszystkich terapeutów medycyny chińskiej w Polsce – nie tylko absolwentów naszego Instytutu Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia:
Proponuję, by jak najszybciej rozpocząć projekt MEDYCYNA CHIŃSKA I AKUPUNKTURZYŚCI DLA UKRAINY.

Jako terapeuci medycyny chińskiej (niezależnie od tego, czy akupunkturzyści, masażyści Tui Na, farmakolodzy TMC itp.) mamy potężne narzędzia i metody, którymi szybko i skutecznie możemy pomagać w przypadku traum, emocji, bezsenności i innych zaburzeń Shen – to aktualnie wielki problem występujący u większości uchodźców. Również normalne choroby takie jak urazy, przeziębienia i wiele innych problemów możemy leczyć akupunkturą, masażem i ziołami. Akupunktura jest w warunkach polowych najłatwiejsza i niezwykle skuteczna: m.in. battlefield acupuncture, czyli akupunktura ucha stosowana powszechnie przez US Army – wielu z Was zna akupunkturę ucha nawet w znacznie szerszym zakresie.

Otwórzcie swoje gabinety na darmowe porady i zabiegi. Skontaktujcie się organizacjami, fundacjami oraz samorządami itp. zapewniającymi pierwszą pomoc i zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy. Być może również w takich miejscach można będzie robić doraźne zabiegi akupunktury.

Podkreślić należy, że medycyna chińska jest również medycyną akademicką, jest świetnie przebadana naukowo zgodnie z metodologią Evidence-Based Medicine (EBM). Tylko w ramach samej akupunktury, na podstawie badań EBM opracowano na całym świecie (większość w najwyżej rozwiniętych krajach!) prawie 6 tysięcy CPG (Clincal Practice Guidlines, czyli Zaleceń do praktyki klinicznej). Dotyczą one ponad 500 różnych chorób, które powinny być leczone akupunkturą jako metodą pierwszego wyboru ze względu na skuteczność, bezpieczeństwo i walory ekonomiczne!

Podkreślam: nie usiłujcie zastępować medycyny zachodniej. Współpracujcie z lekarzami i organizacjami pomocowymi, edukujcie na temat skuteczności TMC i akupunktury i działajcie w ramach medycyny integracyjnej.

Marek Kalmus
PS. Przekazujcie tą propozycję dalej.

Organizacja szkoleń TMC podczas epidemii COVID-19

 

W związku z epidemią COVID-19 większość kursów teoretycznych lub z niewielką liczbą pokazów technik i zabiegów, (w tym kursy z wykładowcami zagranicznymi) będą odbywać się planowanym terminie, ale na platformie internetowej Click Meeting w formie webinarów online. Pozostałe praktyczne odbywać się będą od września 2021 normalnie w salach wykładowych na Al. Krasińskiego 1 (SDH Jubilat, sala konferencyjna, 7 piętro) oraz na ul. Straszewskiego 28 (Dom Technika NOT).
W przypadku zaostrzenia rygorów sanitarnych może okazać się, że będziemy musieli ograniczyć zajęcia w bezpośrednim kontakcie z wykładowcą i przejść ponownie na nauczanie zdalne – będziemy o tym informować na bieżąco.

Kursy odbywają się na platformie internetowej Click Meeting. Działa doskonale i dla Was jest ustawiona w języku polskim. Każdy z uczestników kursu będzie miał bezpośredni kontakt z wykładowcą i tłumaczką, można zadawać pytania na czacie. Przed każdym kursem-webinarem przez ok. 2 minuty będzie odbywać się krótkie szkolenie informujące wszystkich, jak najlepiej korzystać z platformy.
W trakcie webinarów przewidziane są 15-minutowe przerwy kawowe (w czasie ściśle określonym w komunikacie kursu lub zarządzane przez wykładowcę) oraz zazwyczaj 2-godzinne przerwy obiadowe. Dzięki temu udział w szkoleniu nie będzie się wiele różnić od fizycznego udziału w kursie na sali wykładowej; będzie można chwilę odpocząć i lepiej skupić się na wykładzie – żadna cześć wykładu nie będzie trwać dłużej, niż zwyczajowe 1,5 godziny.
Dostęp do platformy Click Meeting będzie przesyłany maliem każdemu uczestnikowi indywidualnie (mającemu w pełni opłacony kurs) z jego indywidualnym kodem (tokenem) ważnym tylko dla danego kursu. Osobom, które będą miały problemy z łącznością internetową (np. zerwanie połączenia internetowego) udostępnimy nagranie webinaru kursowego – każdy dostaje dostęp przez miesiąc. Zaświadczenia udziału w kursie, zarówno MEN jak i naszego Instytutu będziemy drukować w formie papierowej jak zwykle – będą do odebrania na kolejnych kursach w Krakowie, a na życzenie możemy je wysyłać pocztą.

Z dwutygodniowym wyprzedzeniem będziemy informować mailem, na tej stronie internetowej oraz FB na stronie Tradycyjna Medycyna Chińska (https://www.facebook.com/TradycyjnaMedycynaChinska/) o tym, które kursy są zawieszone, przesunięte na inny termin lub odwołane, a które odbywać się będą online.

W przypadku kursów praktycznych planowanych w czasie zaostrzenia epidemii: jeśli ktoś planuje wykupywanie biletów kolejowych, lotniczych itp. oraz rezerwowanie miejsc w hotelach, hostelach czy apartamentach zalecamy, by robić to z możliwością odwołania rezerwacji i zwrotu biletów. Ponieważ sytuacja jest nadzwyczajna, nie możemy ponosić odpowiedzialności finansowej za utracone rezerwacje noclegów i biletów lotniczych.

Prosimy, o nie dzwonienie i wysyłanie maili do nas z pytaniami, czy dany kurs się odbędzie fizycznie w Krakowie, czy też nie, czy też na platformie internetowej – sami będziemy się z Wami kontaktować najszybciej jak to możliwe, gdy tylko będziemy wiedzieli, w jakiej formie będziemy mogli dany kurs zorganizować. Informacje te będą też dostępne na tej stronie, w komunikatach kursów, oraz na FB na stronie Tradycyjna Medycyna Chińska (https://www.facebook.com/TradycyjnaMedycynaChinska/). Prosimy o sprawdzenie, czy nasze maile nie wpadają w Waszej skrzynce mailowej do foldera Spam (lub jakiegoś innego) – jeśli tak, to prosimy o zaznaczenie w Ustawieniach Waszej poczty adresu naszego instytutu (kursy@medycyna-chinska.com) jako adresu zaufanego. Prosimy też, o bieżące sprawdzanie poczty. Oprócz informacji o kursach, możecie również sprawdzać aktualne informacje na temat profilaktyki i leczenia COVID-19 metodami TMC na zakładce: Epidemia COVID-19 oraz je rozpowszechniać.

Informacje na temat stosowania medycyny chińskiej w leczeniu epidemii znajdują się na specjalnej dedykowanej tej tematyce zakładce: Medycyna chińska w profilaktyce i leczeniu epidemii COVID-19:
https://www.medycyna-chinska.com/medycyna-chinska-w-profilaktyce-i-leczeniu-epidemii-covid-19/

 

REKRUTACJA DO SZKOŁY MEDYCYNY CHIŃSKIEJ W KRAKOWIE

 

1. PIERWSZY STOPIEŃ  (2021-22)
Podstawy Medycyny Chińskiej i diagnostyka

Rozpoczęcie nauki może odbyć się w dwóch terminach:
– od kursu online: Dietetyka profilaktyczna i lecznicza wg TMC (od 16-19 września 2021, ale można jeszcze dołączyć do kursu otrzymując nagrania video sesji już zrealizowanych) >>> zgłoszenie
lub
– od kursu Podstawy medycyny chińskiej – od 22-23 stycznia 2022

2. DRUGI STOPIEŃ (2020-2021):
Podstawy akupunktury

3. TRZECI STOPIEŃ (lata 2019-2021)
Akupunktura i ziołolecznictwo chińskie w różnych typach problemów i chorób – teoria i praktyka – prosimy sprawdzać kolejne w Harmonogramie kursów

 

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA:

 

UWAGA: Aby uzyskać więcej informacji na temat kursów (program, cena, miejsce, terminy wpłat, informacje o wykładowcy), prosimy kliknąć w kolorowy tytuł danego kursu:
ikona-poziom-1 zielony – kurs wprowadzający
ikona-poziom-2 niebieski – kurs podstawowy
ikona-poziom-3 pomarańczowy – kurs średnio-zaawansowany
ikona-poziom-4 czerwony – kurs specjalistyczny, zaawansowany.
Niektóre kursy przeznaczone są dla uczestników na kilku poziomach – odzwierciedlają to ikonki z cyframi w odpowiednich kolorach.

 

 

ANATOMIA TOPOGRAFICZNA AKUPUNKTURY ikona-poziom-2
(1-sza część rocznego kursu „Podstawy akupunktury”)
– dr n. med. Wiesław S. Nowak (Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie)

21-22 maja 2022 – część 3

 

DIAGNOZA Z TWARZY ikona-poziom-2
Adam Kowalski

kurs anulowany
28-29 maja 2022

 

PODSTAWY MEDYCYNY ZACHODNIEJ DLA TERAPEUTÓW MEDYCYNY CHIŃSKIEJ ikona-poziom-1 ikona-poziom-2
– lek. med. Paweł Ziora (Śląska Akademia Medyczna)

zmiana terminu rozpoczęcia kursu – nowy termin:
3 listopada 2022 – część 1 >>>zgłoszenie
Kolejne części udostępniane będą od 1 grudnia co miesiąc
12-częściowy  kurs online (12x 2 dni) + 2-godzinne konsultacje online z wykładowcą

 

AKUPUNKTURA KOSMETYCZNA – KURS 2 STOPNIA  ikona-poziom-3 ikona-poziom-4
– prof. dr Jong Baik (Korea, Wielka Brytania)

3-5 czerwca 2022 >>>zgłoszenie

 

RÓŻNICOWANIE WZORCÓW PATOLOGII W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ  ikona-poziom-2
(3-cia część rocznego kursu „Podstawy medycyny chińskiej”)
– Adam Kowalski

kurs w formie webinaru online
11-12 czerwca 2022 – część 1 >>>zgłoszenie
3-4 września 2022 – część 2
8-9 października 2022 – część 3
12-13 listopada 2022 – część 4
10-11 grudnia 2022 – część 5

 

PODSTAWY AKUPUNKTURY W PRAKTYCE KLINICZNEJ ikona-poziom-2
(2-ga część rocznego kursu „Podstawy akupunktury”)
– dr n. med. Wiesław S. Nowak (Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie)

18-19 czerwca 2022 – część 1 >>>zgłoszenie
10-11 września 2022 – cześć 2
22-23 października 2022 – część 3

 

GOTOWE RECEPTURY ZIOŁOWE ikona-poziom-2 ikona-poziom-3 ikona-poziom-4
– dr Agnieszka Krzemińska

kurs w formie webinaru online (5x 2dni)
18-19 czerwca 2022 – część 1
>>>zgłoszenie
3-4 września 2022 – część 2
5-6 listopada 2022 – część 3
21-22 stycznia 2023 – część 4
11-12 marca 2023 – część 5

 

SEKSUOLOGIA W MEDYCYNIE CHIŃSKIEJ ikona-poziom-2 ikona-poziom-3 ikona-poziom-4
prof. dr Sun Peilin (Jing Ming College of Oriental Medicine, Belgia)

kurs anulowany
18-19 czerwca 2022

 

DIAGNOZA Z PULSU  ikona-poziom-2 ikona-poziom-3 ikona-poziom-4
– Małgorzata Koszyk L.Ac. i Dypl. O.M. NCCAOM

24-26 czerwca 2022 >>>zgłoszenie

 

BAŃKI I MOKSA W PRAKTYCE CODZIENNEJ   ikona-poziom-1 ikona-poziom-2 ikona-poziom-3
– dr Magdalena Śliwińska-Konior (Centrum Medycyny Chińskiej, Kraków)

2-3 lipca 2022 >>>zgłoszenie

 

Staże kliniczne w Chinach w marcu/kwietniu 2022 r.  (Nanning GXTCMU, Faculty of International Education)

1. Miesięczny staż w Guanxi University of Chinese Medicine: klinika uniwersytecka i wykłady profesorów GXTCMU
Staż przeznaczony jest dla lekarzy i terapeutów TMC znających praktycznie diagnostykę TCM, akupunkturę i/lub farmakologię chińską.
Konieczna znajomość języka angielskiego.
Mamy nadzieję, że w marcu 2022 roku będzie można już ponownie organizować staże kliniczne w Chinach  (wyjazd na miesiąc, ale można też być krócej: np. 2 lub 3 tygodnie), Nanning (stolica prowincji Guanxi, Chiny Południowe). >>> zgłoszenie

Informacje na temat staży klinicznych w Chinach: Marek Kalmus, kom. 502090301