down

Żywienie wg klasycznej medycyny chińskiej

Andrew Sterman
(Taoistyczna tradycja Mistrza Jeffreya Yuena, USA)

ŻYWIENIE
wg klasycznej medycyny chińskiej

28-31 stycznia 2021

Zapraszamy do udziału w czterodniowym kursie online z zakresu dietetyki medycyny chińskiej wg taoistycznej tradycji Mistrza Jeffreya Yuena. Kurs prowadzony jest autorsko przez Andrew Stermana, wieloletniego ucznia Mistrza Jeffreya Yuena.
UWAGA: Kurs przeznaczony jest dla osób znających podstawy medycyny chińskiej.

Miejsce kursu: Platforma internetowa ClickMeeting – kurs online.
Uczestnicy poza możliwością interaktywnego uczestniczenia w kursie w czasie rzeczywistym oraz zadawania wykładowcy pytań otrzymują dostęp do nagrań kursowych po zakończeniu szkolenia przez okres 60 dni.

Godziny zajęć:
Czwartek – niedziela w godzinach 13:00-16:00, 17:30-20:30 (godziny te dostosowane są do różnicy czasu między Polską a USA) – łącznie 32 godziny szkoleniowe.

Terapia pożywieniem powinna być częścią każdego procesu terapeutycznego – szkolenie to jest zaproszeniem praktyków medycyny chińskiej do korzystania z bogactwa terapii dietetycznej podczas pracy z pacjentami. Już w czasach Huang Di Nei Jing (2 wiek p.n.e.) dieta była uznawana za pełnoprawną gałąź medycyny chińskiej. Zalecenia dietetyczne powinny stale towarzyszyć terapii akupunktury, aby dopełnić skuteczność leczenia. Podczas tego szkolenia omówione zostanie terapeutyczne podejście do odżywiania na płaszczyźnie zarówno energetycznej, jak i emocjonalnej w kontekście jednej z ważnych taoistycznych tradycji medycyny chińskiej.

Dowiemy się też jak modyfikować zalecenia żywieniowe dla pacjentów w oparciu o diagnozę z pulsu i obrazie języka, aby pokazać jak dynamicznie dieta może wpływać na proces leczniczy.  Omówimy także podstawy energetyki żywieniowej oraz zbadamy co mówią o naszej kondycji zdrowotnej nawyki żywieniowe, zachcianki i awersje, a także opracujemy działający model energetyki trawienia. Odżywianie to potężny lek – celem kursu jest danie jego uczestnikom narzędzi, które pozwolą dokonywać świadomych wyborów i umiejętnie wcielać je w życie.

Chińska terapia dietetyczna jest klasycznie uważana za najlepsze lekarstwo na przywrócenie równowagi fizjologicznej, psychicznej, a nawet duchowej. Nasze codzienne wybory żywieniowe, których dokonujemy przy każdym posiłku determinują nasz stan zdrowia. Wszyscy czasami popełniamy czasami błędy  – nadmiar kofeiny, nieregularne  jedzenie, spożywanie przetworzonej żywności czy po prostu przejadania się. Kiedy takie wybory są dokonywane przez dłuższy czas, doświadczamy konsekwencji tych decyzji na każdym poziomie  – pojawiają się patologie w ciele i umyśle.

Ale terapia ta nie polega na „diecie” jako takiej –  chodzi o wykorzystanie składników odżywczych w celu przywrócenia równowagi w naszym codziennym funkcjonowaniu. Tylko że ta równowaga jest czymś indywidualnym dla każdej osoby. Inaczej powinna jadać pacjentka, która właśnie wraca do zdrowia po chorobie, przygotowuje się do rozmowy kwalifikacyjnej, próbuje zajść w ciążę, schudnąć, czy też stara się pozbyć uporczywego kataru siennego albo bólów głowy.

Zgodnie z medycyną chińską klasyfikujemy żywność i choroby według prostych obserwowalnych wzorców –  pokarmy chłodzące spożywamy w przypadku gorąca i stanów zapalnych, podczas gdy potrawy rozgrzewające są lepsze dla osób, którym jest zimno. Jednocześnie wszyscy powinniśmy się odżywiać stosownie do pór roku i naszego cyklu życia. Także stres wpływa na każdego z nas inaczej i wymaga naszej uwagi żywieniowej. Bardzo ważne jest nie tylko to co jemy, ale też to, jak jemy. Musimy zrozumieć że nasza zdolność trawienia ma niepodważalny aspekt emocjonalny i znacząco oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Proponowane podejście pozwala połączyć zachodnią, “laboratoryjną” wiedzę o produktach oraz bogatą wiedzę o żywieniu, która wywodzi się z chińskiej tradycji.

Podczas kursu dowiecie się jak dobierać zalecenia dietetyczne oraz jak interpretować zachcianki i awersje pokarmowe w zależności od konstytucji pacjenta. Przedstawione zostaną grupy produktów z uwzględnieniem jakości Qi, powinowactwa do narządów wewnętrznych oraz ich klasyfikacja energetyczna. Omówione zostaną także różne metody obróbki termicznej, dobierane w zależności od charakteru schorzenia oraz pór roku w rozumieniu medycyny chińskiej.

Szczegółowy program kursu:

  • 1. Charakterystyka odżywiania terapeutycznego:
    • a) badanie podstawowych ustaleń diagnostycznych dotyczących pulsu i języka pod-czas identyfikacji typowych przyczyn żywieniowych;
    • b) strategie rozwiązywania za pomocą zaleceń dietetycznych problemów: zimno, ciepło, stagnacja, niedobór krwi, wilgotność, suchość, wiatr;
    • c) analiza nawyków żywieniowych pacjentów: zachcianki, awersje, ilość spożywanych posiłków;
    • d) techniki opracowywania osobistych poradników żywieniowych dostosowany do pór roku i indywidualnych potrzeb zdrowotnych;
    • e) energetyka trawienia – modele zdrowia i powszechnych problemów;
  • 2. Budowanie spektrum pokarmów w oparciu o:
    • a) trzy poziomy Qi;
    • b) Pięć Elementów;
    • c) powinowactwo do narządów wewnętrznych.
  • 3. Klasyfikacja grup produktów spożywczych z uwzględnieniem ich wartości energetycznych i odżywczych:
    • a) Zboża: glutenowe, bezglutenowe, pseudoziarniste, metody gotowania;
    • b) Warzywa: zielone, korzeniowe, dynie, kiełki;
    • c) Produkty odzwierzęce: mięso, ryby, owoce morza, drób;
    • d) Inne: orzechy, nasiona, grzyby, wodorosty;
    • e) Owoce;
    • f) Przyprawy i zioła kuchenne;
  • 4. Planowanie posiłków dla pacjentów. Leczenie i profilaktyka za pomocą dietetyki chińskiej.
  • 5. Prezentacja różnych metody obróbki żywności: pieczenia, smażenia, opiekania, gotowania na parze, konserwowania oraz analiza przykładowych potraw które pomagają leczyć różne schorzenia wedle ich rozumienia w klasycznej medycynie chińskiej.

Cena: 2000 zł – wpłata do dnia 25 stycznia 2021

Ilość miejsc ograniczona, udział wg kolejności wpłat.
Na życzenie wystawiamy rachunki (dla osób prywatnych lub firm).

Kurs organizowany we współpracy z Instytutem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej „Dao”.

Numer konta bankowego:
Instytut Medycyny Chińskiej, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: DIETETYKA WG TRADYCJI JEFFREYA YUENA

Wykłady odbywają się w języku angielskim i tłumaczone są na język polski przez tłumaczkę dobrze znającą terminologię medycyny chińskiej i zachodniej.

Andrew Sterman jest ekspertem dietetyki chińskiej. Jest Australijczykiem mieszkającym od 2010 roku w Nowym Yorku. Studiuje taoistyczną tradycję medyczną od 1988 roku (Qigong i Taichi). Następnie poszerza studia o chińską diagnostykę, dietetykę i tradycyjne chińskie ziołolecznictwo).
Jest uczniem taoistycznego mnicha i lekarza Mistrza Jeffreya Yuena od 2001 roku, praktykując i nauczając według jego tradycji w nieprzerwanej linii przekazu sięgającej wstecz aż do 2 wieku n.e. Współpracuje też na co dzień ze swoją żoną Ann Cecil-Sterman, autorką cenionych książek: Advanced Acupuncture: A Clinic Manual oraz Art of Pulse Diagnosis. Sam jest autorem książki: Welcoming Food: Diet as Medicine for Home Cooks and Other Healers. Prowadzi też swoją autorską rubrykę w newsletterze „Golden Flowers Chinese Herbs”.
Andrew Sterman jest też profesjonalnym muzykiem.

UWAGA:
1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 25 stycznia 2021 r. cała kwota wpisowego zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie kwota wpisowego nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika kursu).
2. Już wiemy, że kurs odbędzie się.

Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
Marek Kalmus, kom. 502-090-301
email: kursy@medycyna-chinska.com

    Wyślij zgłoszenie lub zapytanie

    Imię*

    Nazwisko*

    Adres email*

    Nr telefonu*

    Temat

    Dodatkowe informacje