down

Opieka nad pacjentami po zakażeniu COVID-19 – pochorobowa terapia metodami medycyny chińskiej

Prof. dr Yifan Yang (Holandia)

Opieka nad pacjentami po zakażeniu COVID-19
– pochorobowa terapia
metodami medycyny chińskiej

6-7 luty 2021

Zapraszamy do udziału w kolejnym dwudniowym kursie prowadzonym autorsko przez chińską profesor dr Yifan Yang. Poruszany temat jest istotny dla wielu pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem SARS-nCoV-2. Właściwa pochorobowa terapia ziołowymi recepturami chińskimi, akupunkturą, dietą i ćwiczeniami ma na celu pełne odbudowanie zdrowia i nie dopuszczenie do komplikacji po COVID-19, które mogą pojawiać się nawet u osób, które przeszły zakażenie w sposób lekki, a nawet bezobjawowy.

Opis i program kursu:

Po zakażeniu COVID-19 wielu pacjentów potrzebuje okresu rehabilitacji, aby poprawić kondycję fizyczną. Nadal mają objawy niewydolności oddechowej, kaszlu, bólu w klatce piersiowej, zmęczenia, osłabienia mięśni i złego trawienia. Z punktu widzenia medycyny chińskiej Płuca i Śledziona (układ trawienny) są poważnie uszkodzone, istnieją zaburzenia funkcji Serca i Wątroby, a nawet Nerki są osłabione.

Wielu pacjentów po infekcji skarżyło się na złe samopoczucie po dwóch-trzech miesiącach, nawet gdy mieli tylko łagodną infekcję COVID-19 i nie byli hospitalizowani. Cierpią z powodu pogorszenia ich kondycji fizycznej, odczuwają nawracające zimno lub gorączkę, jakby ponownie zostali zarażeni COVID-19. Nie są w stanie usunąć stresu związanego z życiem codziennym i pracą. Zdaniem TCM toksyna SARS-nCoV-2 nie została jeszcze całkowicie usunięta z organizmu. Walka między odpornością organizmu, a wirusem i innymi czynnikami chorobotwórczymi miała miejsce w różnych miejscach organizmu. Proces chorobowy komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w konsekwencji pojawiają się zaburzenia Qi i Krwi (Xue), nagromadzenie Wilgoci, a także istnienie wewnętrznego Zimna lub Gorąca.

Po zakażeniu COVID-19 niektórzy pacjenci doświadczyli również cierpienia psychicznego lub objawów psychosomatycznych, takich jak smutek, frustracja, niepokój i koszmary. Z punktu widzenia TCM po COVID-19 konstytucja pacjentów jest osłabiona, Qi i Krew są zaburzone, przez co zaburzone są również ich emocje i myśli, a także zmieniają się wzorce zachowań.

Podczas kursu prof. Yifan Yang omówi objawy i różnicowanie syndromów w perspektywie TCM i na podstawie własnych obserwacji z praktyki klinicznej. Ponadto przedstawi przegląd wzorców patologii i porówna skuteczność różnych terapii w procesie zdrowienia. Omówi 15 podstawowych klasycznych receptur ziołowych i 15 najważniejszych punktów akupunktury do zastosowania w tych przypadkach. Połączenie klasycznych chińskich formuł ziołowych i akupunktury jest szczególnie praktyczne i przyjazne w codziennej, intensywnej pracy klinicznej.

W codziennej praktyce rozumienie tego typu patologii i metod leczenia może być również stosowane u pacjentów po innych chorobach zakaźnych, które mają podobną patologię jak po zakażeniu COVID-19, takich jak ciężkie zapalenie płuc, po mononukleozie zakaźnej czy po boreliozie, zespole przewlekłego zmęczenia i fibromialgii.

Zarys kursu:

1. Zaburzenia i ich zrozumienie po zakażeniu COVID-19:
Typowe objawy po zakażeniu COVID-19
Typowe wzorce patologii i ich omówienie z punktu widzenia TCM:
• niewydolność oddechowa
• Kaszel i pozostałości flegmy i płynu w płucach
• Zmęczenie
• Słabe trawienie
• Słabość mięśni
• Ból
• Długotrwałe złe samopoczucie po zakażeniu COVID-19
Zrozumienie cierpienia poznawczego i emocjonalnego
• Smutek
• Frustracja i złość
• Lęk
• Koszmar
2. Powszechnie stosowane metody pielęgnacji pochorobowej i ich cechy:
• Przegląd terapii (zioła, akupunktura, porady dietetyczne, ćwiczenia) i ich wartości
• 15 powszechnie stosowanych wzorów i odmian
• 15 najczęściej używanych punktów akupunktury
• Dodatkowe informacje na temat diety i ćwiczeń

Wykłady odbywają się w języku angielskim i tłumaczone są na język polski przez tłumaczkę dobrze znającą terminologię medycyny chińskiej i zachodniej.

Uczestnicy kursu otrzymają skrypty w języku polskim do pobrania online, a po kursie – zaświadczenia MEN-owskie i zaświadczenia Instytutu Medycyny Chińskiej potwierdzające udział w kursie.

Cena podstawowa: 870 zł
Zaliczka: 400 zł. Termin wpłat najpóźniej do 22 stycznia 2021 r.
Cena zniżkowa: 760 zł – warunek: wpłata całej kwoty najpóźniej do dnia 11 grudnia 2020 r.
Na życzenie wystawiane są faktury bez VAT.

Numer konta bankowego:
Instytut Medycyny Chińskiej, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: LECZENIE PO COVID-19

MIEJSCE KURSU: Kurs online na platformie ClickMeeting.

Godziny zajęć:
sobota 9:00:00-13:00 i 14:30-18:00; niedziela 9:00-12:15 i 14:00-16:30

Profesor Yifan Yang studiowała Medycynę Chińską oraz medycynę zachodnią na Pekińskim Uniwersytecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (PUTMC) w latach 1977-1982. Ukończyła studia ze specjalizacją w chińskiej medycynie ziołowej i  recepturach ziołowych.
Po ukończeniu PUTMC pracowała osiem lat jako lekarz i wykładowca na Wydziale Receptur Ziołowych również na PUTMC.
Gruntowne wykształcenie w  dziedzinie chińskich receptur ziołowych zdobyła podczas 13 lat studiów i  wspólnej pracy z  profesorami Wang Mianzhi i Li Qigye, specjalistami w  dziedzinie formuł ziołowych klasycznej medycyny chińskiej.
W czasie studiów i  pracy na Pekińskim Uniwersytecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej poznała i w mistrzowski sposób opanowała wielką ilość formuł opisanych w klasycznej literaturze medycyny chińskiej przez najwybitniejszych lekarzy w historii Chin, ale przede wszystkim opanowała stojącą za nimi filozofię, klasyczny chiński medyczny sposób myślenia, strategię i  metody terapii. Szczególnie wiele zawdzięcza wieloletnim studiom u  najwybitniejszego nauczyciela ziołolecznictwa w Chinach prof. Wang Mianzhi, dyrektora Chińskiego Towarzystwa TCM i  dyrektora Komitetu Ziołolecznictwa w Ministerstwie Zdrowia Chin.
Jest autorką znanych i cenionych książek: Chinese Herbal Medicines: Comparisons and Characteristics, 2010 (wyd. polskie: Chińskie zioła lecznicze; charakterystyki i porównania, 2020) oraz Chinese Herbal Formulas: Treatment Principles and Composition Strategies, 2010.
Prof. Yifan Yang od ponad dwudziestu lat kontynuuje i  rozwija jego pracę edukacyjną w krajach Zachodniej Europy, a od kilku lat również w  Polsce.

UWAGA:
1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 22 stycznia 2021  r. cała kwota wpisowego zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie kwota wpisowego nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika szkolenia).
2. W przypadku zbyt małej ilości uczestników zgłoszonych do dnia 22 stycznia 2021 kurs może zostać odwołany. W takim przypadku osoby, które wpłaciły wpisowe otrzymają całą kwotę przelewem na konto bankowe i zostaną o tym poinformowane przez organizatora mailem lub telefonicznie.
Informacja o ewentualnym anulowaniu kursu podana zostanie mailem, a także na stronie internetowej www.medycyna-chinska.com najpóźniej do dnia 29 stycznia 2021 roku (brak informacji o anulowaniu szkolenia w terminie po 29 stycznia 2021 oznacza, że kurs odbędzie się).

Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
Marek Kalmus, kom. 502-090-301
tel. 12 633-81-60
email: kursy@medycyna-chinska.com
informacje o kursach: www.medycyna-chinska.com

Zostań naszym fanem na Facebooku: http://www.facebook.com/TradycyjnaMedycynaChinska

Wyślij zgłoszenie lub zapytanie

Imię*

Nazwisko*

Adres email*

Nr telefonu*

Temat

Dodatkowe informacje