down

Klasyczna dietetyka chińska – Materia Medica

Andrew Sterman
(Taoistyczna tradycja Mistrza Jeffreya Yuena, USA)

Klasyczna dietetyka chińska
– Materia Medica

Kurs w formie webinaru online

20-23 maja 2021

Zapraszamy do udziału w czterodniowym kursie online dotyczącym dietetycznej Materia Medica w dietetyce medycyny chińskiej wg taoistycznej tradycji Mistrza Jeffreya Yuena. To drugi z kolei kurs omawiający dietetykę chińską prowadzony autorsko przez Andrew Stermana, wieloletniego ucznia Mistrza Jeffreya Yuena.

UWAGA: Kurs przeznaczony jest dla osób znających podstawy medycyny chińskiej oraz dietetykę medycyny chińskiej.

Miejsce kursu:
Platforma internetowa ClickMeeting – kurs online.
Uczestnicy poza możliwością interaktywnego uczestniczenia w kursie w czasie rzeczywistym oraz zadawania wykładowcy pytań otrzymują dostęp do nagrań kursowych po zakończeniu szkolenia przez okres 30 dni.

Godziny zajęć:
Czwartek – niedziela w godzinach 13:00-21:30 z półtoragodzinną przerwą (godziny te dostosowane są do różnicy czasu między Polską a USA) – łącznie 38 godziny szkoleniowe.

Informacja o kursie:
Klasyczna Dietetyka Chińska opiera się o właściwości pokarmów, opisane jeszcze w starożytnych Chinach, a później stale uaktualniane. Początkowo o zastosowaniu danego pokarmu decydowano na podstawie termiki, kierunkowości, z jego właściwościami nawilżającymi lub wysuszającymi. Za czasów dynastii Song opisano również powinowactwo poszczególnych produktów do narządów Zang Fu, zaś przez ich związek z Pięcioma Elementami na znaczeniu zyskały także smaki.
Wszystko to opisano w Chińskiej Materia Medica – obszernym dziele klasyfikującym pokarmy, zioła i minerały, które znalazły zastosowanie w profilaktyce i leczeniu. W trakcie kursu będziemy omawiać pokarmy w podziale na grupy Yin (czyli produkty pochodzenia roślinnego) i Yang (produkty odzwierzęce). Szczególną uwagę zwrócimy na tak zwane pokarmy właściwe, czyli te, które mogą być spożywane w całości.
Przedstawiane informacje będą analizowane pod kątem praktycznym. W tym celu przedstawiona zostanie klasyczna metoda diagnozowania z języka, która posłuży za podstawę w dobieraniu odpowiednich produktów i układaniu diety zgodnie z Klasyczną Dietetyką Chińską.

Szczegółowy program kursu:
1. Chińska Materia Medica.
– produkty odzwierzęce: mięso, ryby, owoce morza,
– warzywa: korzeniowe, kiełki,
– owoce: ziarnkowe, pestkowe, jagodowe, cytrusy,
– grzyby, wodorosty,
– przyprawy i zioła kuchenne.
2. Wewnętrzne właściwości produktów.
– termika: ogrzewające, chłodzące,
– kierunkowość: wznoszące, zsyłające,
– wilgotność: nawilżające, wysuszające.
3. Pokarmy właściwe.
– produkty spożywane w całości,
– właściwości poszczególnych części roślin i zwierząt,
– sposoby ich przyrządzania.
4. Diagnoza z języka w klasycznej medycynie chińskiej.
– analiza zasobów i poziomu problemów (Wei, Jing, Yuan),
– rozpoznawanie zaburzeń między Elementami,
– określanie nierównowagi między Narządami Zang Fu.
5. Dobieranie pokarmów w oparciu o diagnozę z języka.
– żywienie w profilaktyce,
– żywienie w terapii.
6. Analiza przypadków klinicznych wraz z planowaniem posiłków.

Cena kursu:
Cena podstawowa: 2200 zł – wpłata całej kwoty najpóźniej do 5 dni przed rozpoczęciem kursu – do dnia 15 maja 2021

Ilość miejsc ograniczona, udział wg kolejności wpłat.
Na życzenie wystawiamy rachunki (dla osób prywatnych lub firm).
Kurs organizowany we współpracy z Instytutem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Medycyny Integracyjnej „Dao”.

Numer konta bankowego:
Instytut Medycyny Chińskiej, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: DIETETYKA WG TRADYCJI JEFFREYA YUENA

Wykłady odbywają się w języku angielskim i tłumaczone są na język polski przez tłumaczkę dobrze znającą terminologię medycyny chińskiej i zachodniej.

Andrew Sterman jest ekspertem dietetyki chińskiej. Jest Australijczykiem mieszkającym od 2010 roku w Nowym Yorku. Studiuje taoistyczną tradycję medyczną od 1988 roku (Qigong i Taichi). Następnie poszerza studia o chińską diagnostykę, dietetykę i tradycyjne chińskie ziołolecznictwo).
Jest uczniem taoistycznego mnicha i lekarza Mistrza Jeffreya Yuena od 2001 roku, praktykując i nauczając według jego tradycji w nieprzerwanej linii przekazu sięgającej wstecz aż do 2 wieku n.e. Współpracuje też na co dzień ze swoją żoną Ann Cecil-Sterman, autorką cenionych książek: Advanced Acupuncture: A Clinic Manual oraz Art of Pulse Diagnosis. Sam jest autorem książki: Welcoming Food: Diet as Medicine for Home Cooks and Other Healers. Prowadzi też swoją autorską rubrykę w newsletterze „Golden Flowers Chinese Herbs”.
Andrew Sterman jest też profesjonalnym muzykiem.

UWAGA:
1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 15 maja 2021 cała kwota zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie kwota opłaty za nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika kursu).
2. Organizator kursu zastrzega sobie prawo do możliwości odwołania kursu 30 dni przed jego rozpoczęciem kursu i poinformowania o tym wszystkich uczestników. W takiej sytuacji wszystkie wcześniejsze wpłaty zostaną zwrócone na konto, z którego zostały przesłane.

Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
Marek Kalmus, kom. 502-090-301
email: kursy@medycyna-chinska.com

  Wyślij zgłoszenie lub zapytanie

  Imię*

  Nazwisko*

  Adres email*

  Nr telefonu*

  Temat

  Dodatkowe informacje