down

Diagnostyka

Diagnostyka z języka polega na obserwacji kształtu języka i jego wyglądu, pęknięć, odcisków, koloru, nalotu itd. Pozwala to – poprzez przypisanie na języku stref właściwych wszystkim narządom – diagnozowanie ich stanu.

Diagnoza z pulsu polega na badaniu palpacyjnym 28. rodzajów pulsów, na obu rękach, trzema palcami, na różnych głębokościach (puls powierzchniowy i głęboki). Pozwala to określić aktualny stan wszystkich narządów i ich właściwości energetyczne.

Wypytywanie pacjenta pozwala uzyskać dodatkowe informacje przydatne do diagnostyki różnicowej oraz potwierdzić obserwacje uzyskane z diagnozy z języka i pulsu.

Diagnoza z oglądu (najczęściej z twarzy, ale też sposobu poruszania się, siedzenia, sposobu mówienia, zapachu itp.) pozwala fachowemu lekarzowi/terapeucie TMC określić chroniczne zaburzenia a nawet przewidzieć przyszłe zagrożenia zdrowotne, które jeszcze nie ujawniły się widocznymi i odczuwalnymi objawami.

Diagnostyka medycyny chińskiej wymaga tylko fachowych umiejętności lekarza lub terapeuty TMC:
– wykonywana jest szybko, bezboleśnie, podczas każdej wizyty u lekarza TMC;
– jest to diagnoza kompleksowa – całościowa analiza różnicowa sięga do korzeni choroby – odbywa się badanie pacjenta i wszystkich jego problemów zdrowotnych, a nie jednostki chorobowej chorego narządu;
– daje możliwość wychwycenia innych chorób;
– do diagnozy nie potrzeba żadnego sprzętu laboratoryjnego, aparatury analitycznej i materiałów do niej.