down

WU WEI

image_pdfimage_print

WU WEI – taoistyczna idea „działania bez działania” i jej zastosowanie w życiu codziennym oraz medycynie chińskiej

 

Prof. Elisabeth Rochat de La Vallée
(Paris Ricci Institute, oraz École Européenne d’Acupuncture, Francja)

 

2 kwietnia 2020
KURS ODBĘDZIE SIĘ W FORMIE WEBINARU

 

Zapraszamy do udziału w krótkim webinarze, prowadzonym autorsko przez prof. Elisabeth Rochat de La Vallee, światowej sławy sinolożkę i specjalistkę klasycznej medycyny chińskiej. Podczas półtoragodzinnego webinaru omówiona będzie taoistyczna koncepcja Wu Wei, czyli „działanie bez działania”. To pierwszy z cyklu 5-ciu webinarów rocznie, poświęconych różnym koncepcjom ważnym dla rozumienia medycyny chińskiej oraz wybranym tematom dotyczącym praktyki.

 

Program webinaru:

Wszyscy znają Księgę Drogi i Cnoty, Taoteking (Daodejing), przypisywaną mistrzowi Laozi. To jeden z najważniejszych tekstów w taoizmie, najprawdopodobniej skomponowany na przełomie trzeciego wieku p.n.e.

Jest to także jedna z najwybitniejszych książek, jakie kiedykolwiek napisano o tym, jak znaleźć we wszechświecie wystarczająco dużo sensu, aby prowadzić życie osobiste w oparciu o to, co jest ponad nim i poza tym życiem. To sprawia, że ​​Daodejing jest tekstem, który możemy dzisiaj studiować i medytować nad nim owocnie. Nadal działa inspirująco na życie wielu osób.

Po krótkiej prezentacji pracy oraz jej kontekstu historycznego i kulturowego skupimy się na jednej z głównych koncepcji: niedziałaniu (wu wei 無為). Wyjaśnimy znaczenie tej postawy – że jest ona przeciwieństwem odmawiania robienia czegokolwiek, gdyż jest niezwykle wymagającą pracą wewnętrzną, aby opróżnić swoje serce, zmniejszyć pragnienia, zobaczyć, zrozumieć i zaakceptować naturalny porządek życia i wcielać go codziennie w życie. Wu wei można stosować również w medycynie chińskiej.

Ta wewnętrzna transformacja osobista umożliwia dostosowanie działań i reakcji do każdej osoby, sytuacji i zdarzenia, bez ingerencji w osobistą wolę lub życzenie. W rezultacie rzeczy i sprawy są wykonywane lepiej i skuteczniej. Ale sukces nie jest powodem wewnętrznej pracy nad wu wei, jedynym powodem jest nadanie sensu swojemu życiu poprzez przybliżanie się do Drogi Życia czyli Dao.

Udostępnimy kilka kluczowych rozdziałów Daodejing, aby odsłonić czym jest wu wei.

Zachęcamy każdego uczestnika do posiadania własnych tłumaczeń daodejing, jeśli mają je w formie książkowej (jednej lub kilku wersji).

Wykłady odbywają się w języku angielskim i tłumaczone są na język polski przez tłumacza dobrze znającego terminologię medycyny chińskiej i zachodniej. Tłumaczką będzie Marta Nizioł-Wojniusz.

Uczestnicy kursu otrzymają mailem skrypty w języku polskim, będzie je też można pobrać z platformy internetowej. Można będzie zadawać pytania.

Cena podstawowa: 150 zł
Termin wpłat najpóźniej do 31 marca 2020.
UWAGA: osoby wpłacające po 29 marca proszone są o przesłanie mailem potwierdzeń wpłaty.
Ilość miejsc ograniczona, udział wg kolejności wpłat.
Na życzenie wystawiane są faktury bez VAT.

Numer konta bankowego:
Instytut Medycyny Chińskiej, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: WU WEI – WEBINAR

MIEJSCE KURSU:
Platforma internetowa Click Meeting – zaproszenia z linkiem do logowania do platformy zostaną wysłane e-mailem wraz z kodem/tokenem do każdego, kto opłacił udział w webinarze.

Godziny zajęć: czwartek, 2 kwietnia 2020, godzina 18:00-19:30.
Prosimy o wcześniejsze zalogowanie się, co najmniej 15 minut wcześniej, by sprawdzić działanie platformy. W tym czasie przed webinarem zostanie równie przeprowadzone krótkie szkolenie jak najlepiej korzystać z platformy Click Meeting.

Elisabeth Rochat de la Vallée urodziła się w 1949 roku w Paryżu. Studiowała chińską literaturę klasyczną i filozofię oraz wyspecjalizowała się w klasycznej literaturze medycyny chińskiej. Współpracowała ze światowej sławy sinologami: ks. Claude Larre († 2001) i dr Jean Schatz († 1984) prowadząc wspólne badania na temat chińskiego myślenia i medycyny chińskiej. Współzałożycielka Paris Ricci Institute (1971), Europejskiej Szkoły Akupunktury (EEA – 1975), Ricci Association for the Chinese-French Grand Dictionary (1987). Były sekretarz generalny Instytutu Ricci i EOG, były redaktor naczelny chińsko-francuskiego słownika Grand Ricci (7 tomów, opublikowany w 2001 r.).
Dziekan i starszy wykładowca Europejskiej Szkoły Akupunktury.
Prowadzi wykłady na temat starożytnej chińskiej filozofii i klasycznych tekstów medycznych, we Francji, a także w kilku krajach europejskich i amerykańskich – w tym w Polsce. Zapraszana jest jako wybitny autorytet na międzynarodowe kongresy medycyny chińskiej. Autorka licznych książek, broszur, artykułów (tłumaczenia na angielski, włoski, niemiecki, hiszpański, portugalski, hebrajski, polski, szwedzki).

UWAGA:
1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 31 marca 2020 r. cała kwota wpisowego zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie kwota wpisowego nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika szkolenia).
2. W przypadku zbyt małej ilości uczestników zgłoszonych do dnia 31 marca 2020 kurs może zostać odwołany lub przeniesiony na kolejny termin na początku czerwca (prawdopodobnie 2.06.2020). W przypadku rezygnacji osoby, które opłaciły webinar otrzymają całą kwotę przelewem na konto bankowe i zostaną o tym poinformowane przez organizatora mailem lub telefonicznie.
3. Informacja o ewentualnym anulowaniu kursu podana zostanie także na stronie internetowej www.medycyna-chinska.com najpóźniej do dnia 1 kwietnia 2020 roku (brak informacji o anulowaniu szkolenia w terminie po 1 kwietnia 2020 oznacza, że kurs odbędzie się).

Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
Marek Kalmus, kom. 502-090-301
tel./fax 12 633-81-60
email: kursy@medycyna-chinska.com
informacje o kursach: www.medycyna-chinska.com

Zostań naszym fanem na Facebooku: http://www.facebook.com/TradycyjnaMedycynaChinska

Wyślij zgłoszenie lub zapytanie

Imię*

Nazwisko*

Adres email*

Nr telefonu*

Temat

Treść wiadomości