down

Tui Na – kurs podstawowy

Marta Kubisz, lek. TMC

TRADYCYJNY CHIŃSKI MASAŻ
TUI NA

Kurs podstawowy – trzyczęściowy
(3 x po 3 dni)

Zapraszamy do udziału w trzyczęściowym kursie podstawowym tradycyjnego chińskiego masażu Tui Na. Kurs przeznaczony jest dla osób znających podstawy medycyny chińskiej.

Terminy:
11-13 marca 2022 – część 1
1-3 kwietnia 2022 – część 2
6-8 maja 2022 – część 3

1 część kursu odbędzie się w Krakowie, Al. Krasińskiego 1, SDH „Jubilat”, VII piętro, sala konferencyjna

Rozpoczęcie zajęć:  piątek:  godz. 10:00-13:00, 15:00-18:00.
sobota: 9:30-13:00 i 15:00-18:30; niedziela: 9:30-12:00 i 13:00-16:30
Ponadto codziennie na początku zajęć odbywać się będą krótkie ćwiczenia qigong związane tematycznie z kursem Tui Na.

Tui Na to tradycyjna forma masażu leczniczego stosowana w Chinach już ok. 2 tysiące lat p.n.e. w celach profilaktycznych i leczniczych. Polega ona na stosowaniu połączenia mobilizacji stawów, rozciągania, masażu mięśni,  stymulacji punktów akupresurowych, moksy i baniek. Masaż Tui Na opiera się na filozofii taoistycznej i ma na celu przywrócenie harmonii ośmiu zasad TMC. Masażysta używa dłoni, kciuków, łokci, aby poprzez rozcieranie, nacisk, ugniatanie rozproszyć nadmiar Qi lub odżywić jego niedobór, przywracając harmonijne krążenie Qi w meridianach. Znaczenie chińskiej nazwy Tui Na to: TUI 推 – posuwać, pchać; natomiast NA 拿 – chwytać, porwać.

Masaż Tui Na opiera się na filozofii taoistycznej i ma na celu przywrócenie harmonii przepływu energii w ciele oraz detoksykację organizmu. Zabieg Tui Na nie koncentruje się jedynie na uśmierzaniu skutków choroby (symptomów), lecz przede wszystkim na wyeliminowaniu jej przyczyn. Jest on najsilniejszą techniką w TMC detoksykującą organizm, co sprawia, że reakcje eliminacyjne przy zastosowaniu masażu mogą być bardzo gwałtowne: kilkudniowe nasilenie symptomów, biegunki, wymioty, bóle głowy, etc. Dlatego też poważne przygotowanie do zastosowania tej formy terapii jest niezbędne.

Celem kursu wprowadzającego (podstawowego) Tui Na jest zapoznanie się z technikami masażu i osiągnięcie umiejętności wykonania zabiegu leczniczego w świetle zasad  i diagnozy TMC oraz akompaniowania pacjenta w tej formie terapii.

Program kursu podstawowego:
3 x 3 dni teoria i praktyka kliniczna.
Szczególny nacisk podczas szkolenia położony będzie na ćwiczenia praktyczne.

Część 1: PODSTAWY PRAKTYKI MASAŻU TUI NA
– Struktura energetyczna ciała, podstawowe zasady Qi Gongu i jego miejsce w praktyce masażu Tui Na.
– Postawa fizyczno-psychiczna masażysty:  praca nad świadomością dotyku, rola oddechu i koncentracji, rozwijanie wrażliwości dotyku, przygotowanie do sesji masażu.
– Specyficzne techniki masażu Tui Na (rozpraszanie, wzmacnianie, harmonizacja): działanie i przystosowanie różnych technik Tui Na w zależności od stymulowanych części ciała (plecy, brzuch, klatka piersiowa,  miednica, kończyny, dłonie, stopy, szyja i głowa).

Część 2:  MASAŻ TUI NA W ŚWIETLE TEORII TMC
– Fizjologia energetyczna : Potrójny Ogrzewacz (San Jiao) i  organy (Zang Fu) oraz manifestacja występujących między nimi relacji w różnych częściach ciała.
– Organizacja przepływu energii w organizmie : mapa systemu meridianowego i obszarów skóry (Pi Bu), kluczowe punkty akupresury, ich lokalizacja i stymulacja.
– Podstawowe schematy masażu Tui Na harmonizujące przepływ energii w ciele.

Część 3: WPROWADZENIE DO TERAPII MASAŻEM TUI NA
– Przyczyny chorób : teoria Trzech Skarbów San Bao, manifestacje zaburzeń energetycznych w różnych częściach ciała i ich związek z układem meridianów.
– Diagnoza : wywiad, obserwacja i palpacja.
– Podstawy działania masażu Tui Na : zastosowanie w procesie terapii, ograniczenia i przeciwwskazania, dostosowanie specyficznych procedur do występujących dysharmonii energetycznych.
– Techniki wspomagające leczenie masażem Tui Na : moxa i bańki.
– Praktyka kliniczna.

Wymagany jest aktywny udział we wszystkich trzech częściach kursu. Wszyscy uczestnicy kursu zobowiązani są do wzajemnego ćwiczenia na sobie masażu Tui Na – niedopuszczalny jest udział w kursie osób, które nie tego nie akceptują.

Uczestnicy seminarium otrzymują skrypty w języku polskim, a na zakończenie – zaświadczenie udziału w kursie wydane przez nasz Instytut.
Informujemy również, że w związku ze zmianą przepisów (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z marca 2019 roku), żadna szkoła czy placówka kształcenia ustawicznego prowadząca w Polsce szkolenia w zakresie medycyny chińskiej nie jest już uprawniona do wystawiania „Zaświadczeń ukończenia kursu” MEN (jeśli to dalej robią, to jest to niezgodne z obowiązującym prawem).

Ilość miejsc jest ograniczona maksymalnie do 16 osób. Zapisy wg kolejności wpłat.
Wstępne zgłoszenia: telefonicznie lub mailem.

Cena za cały kurs (3 części): 3 690 zł

Termin wpłat: najpóźniej do dnia 18 lutego 2022 (można wpłacić wcześniej zaliczkę w kwocie 1 690 zł aby zarezerwować miejsce na kursie, jednak całość wpłaty musi być uzupełniona do dnia 18 lutego 2022).

Cena nie obejmuje zakwaterowania i wyżywienia.

Na życzenie wystawiane są rachunki (indywidualne i na firmę)
W ramach opłaty za kurs uczestnicy otrzymają podstawowe materiały dydaktyczne.

Opłaty za kurs prosimy wpłacać na Konto Organizatora Kursu:
Instytut Medycyny Chińskiej
, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: TUI NA

Po ukończeniu kursu podstawowego, wprowadzającego w technikę Tui Na, osoby zainteresowane udziałem w kursie zaawansowanym masażu leczniczego Tui Na będą mogły kontynuować naukę na kursach specjalistycznych drugiego stopnia, które obejmują przegląd chorób, ich przyczyny oraz sposób zastosowania masażu Tui Na i jego miejsce w zabiegu TMC (moduły są od siebie niezależne, każdy trwa 3 dni i jest możliwość uczestniczenia tylko w jednej tematyce według zainteresowania):

1. UKŁAD NERWOWY I UKŁAD KRĄŻENIA
Bóle kręgosłupa i  stawów, kręcz szyi, rwa kulszowa, reumatyzm, zapalenie ścięgien, zapalenie kości i stawów, paraliż, tężyczka mięśniowa

2. UKŁAD POKARMOWY I UKŁAD ODDECHOWY
Trudności z trawieniem, bóle żołądka i jelit, biegunka, zaparcia, wrzód żołądka, zgaga, wymioty, zapalenie wyrostka, alergia pokarmowa, alergia oddechowa, astma, kaszel, przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok, cukrzyca, otyłość

3. REUMATOLOGIA I PROBLEMY UKŁADU RUCHOWEGO
Depresja, nerwica, bezsenność, migrena, nadczynność i niedoczynność tarczycy, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, utrata słuchu, żylaki, obrzęki, nadciśnienie, wylew, udar, palpitacje, atak serca, utrata przytomności, masaż reanimacyjny

4. GINEKOLOGIA
Bóle przedmiesiączkowe, nieregularność miesiączkowania, nadmierne krwawienia, brak menstruacji, bezpłodność, upławy, problemy libido, mięśniaki, cysty, rak piersi, masaż dla kobiet w okresie ciąży

Po ukończeniu kursu podstawowego oraz pięciu modułów kursu zaawansowanego istnieje możliwość odbycia staży klinicznych oraz dalszych studiów w Chinach na renomowanych uniwersytetach TMC w Nanningu lub Chengdu oraz Kantonie (Guangzhou), z którymi nasz Instytut współpracuje.

Marta Kubisz, lek. TMC

Marta Kubisz jest doświadczoną lekarką TMC zamieszkałą na stałe we Francji. Ukończyła Institut „Shao Yang”, Ecole Supérieure Médicine Traditionélle Chinoise w Lyonie, gdzie przez siedem lat studiowała tradycyjną medycynę chińską (akupunkturę, zioła, masaż Tui Na oraz Qi Gong medyczny) u wybitnych chińskich i zachodnich nauczycieli (m.in. prof. dr Ma Fan, prof. dr Sun Guozheng, prof. Francois Ducotterd). Studiowała również język chiński na uniwersytecie w Lyonie (2008-2009) oraz u prof. Fei Wanga kaligrafię chińską na Uniwersytecie w Genewie (2006-2007). Absolwentka uniwersytetu medycyny chińskiej w Nanjingu (Chiny) gdzie ukończyła trzyletnią specjalizację w pediatrii.

Od kilkunastu lat prowadzi we Francji własną praktykę w pełnym zakresie medycyny chińskiej (akupunktury, masażu Tui Na, moksy, baniek, ziół chińskich). Prowadzi również prywatną klinikę masażu i medycyny chińskiej w Krakowie – www.daodetcm.com.

UWAGA:
1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 18 lutego 2022 r. cała kwota wpisowego zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie kwota wpisowego nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji seminarium; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika szkolenia).
2. W przypadku zbyt małej ilości uczestników zgłoszonych do dnia 18 lutego 2022 kurs może zostać odwołany lub jego rozpoczęcie może być przesunięte na kolejny termin. W takim przypadku osoby, które opłaciły udział w kursie, zostaną o tym poinformowane przez organizatora mailem lub telefonicznie oraz w przypadku odwołania kursu, otrzymają całą kwotę przelewem na konto bankowe.
Informacja o ewentualnym anulowaniu kursu lub zmianie terminu rozpoczęcie podana zostanie także na stronie internetowej www.medycyna-chinska.com najpóźniej do dnia 25 lutego 2022 roku (brak informacji o anulowaniu szkolenia w terminie po 25 lutego 2022 oznacza, że odbędzie się ono).

Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
Marek Kalmus, kom. 502-090-301
tel./fax 12 633-81-60
email: kursy@medycyna-chinska.com

  Wyślij zgłoszenie lub zapytanie

  Imię*

  Nazwisko*

  Adres email*

  Nr telefonu*

  Temat

  Dodatkowe informacje