down

Staż kliniczny w Nanningu – 2016

MIESIĘCZNY STAŻ KLINICZNY TMC W POŁUDNIOWYCH CHINACH
15 lutego – 14 marca 2016

 

Uzgodniliśmy z Dyrektorem Wydziału Edukacji Międzynarodowej GTCMU kolejny termin stażu klinicznego w Nanningu (stolica prowincji Guangxi, na południu Chin przy granicy z Wietnamem) na Guangxi University of Chinese Medicine, Faculty of International Education (GTCMU).
Zarezerwowaliśmy termin na drugą połowę lutego i pierwszą połowę marca 2016 r. cztery tygodnie stażu klinicznego dla zaawansowanych studentów i praktyków TMC stosujących  farmakologię chińską (na miejscu można ewentualnie zmienić program, choć lepiej to ustalić wcześniej). Staż zaczyna się w poniedziałek 15 lutego i kończy 14 marca 2015, więc wylot z Polski najlepiej zaplanować na sobotę 13 lutego.

Udało się nam wynegocjować bardzo dobrą cenę zniżkową dla stażystów (ceny nie zmienione! w stosunku do umowy o współpracy między naszym Instytutem a GTCMU podpisanej w 2012 r.):
– staż 4 tygodniowy: 6000 Yuanów (1 RMB Yuan = ok. 0,58 PLN)
– wpisowe 400 Yuanów
– biały fartuch 50 Yuanów
– akademik dla obcokrajowców – pok. 2-osobowy z łazienką, Wi-Fi i klimatyzacją (o tej porze roku zupełnie niepotrzebna) – 60-80 Yuanów os./dzień
– 480 zł dla Instytutu – koszty organizacji wyjazdu i stażu
– jedzenie w Chinach jest tanie, szczególnie jeśli będziecie jeść w lokalnych knajpkach na kampusie i w pobliżu.

Teraz można kupić bilety lotnicze do Chin w dobrych promocyjnych cenach: do Guangzhou (Kanton), Hongkongu, lub Chengdu, bo nie ma bezpośrednich lotów do Naningu z Europy – można dolecieć tam z przesiadką lokalnym lotem lub dojechać pociągiem (pociągi w Chinach są całkiem przyjemne i szybko jeżdżą, rezerwuje i kupuje się bilety przez internet najwcześniej na miesiąc przed podróżą).
Zajmiemy się Waszymi biletami, musimy jednak wiedzieć, kiedy chcecie wracać (czyli ile czasu dłużej zostajecie w Chinach turystycznie – można też wtedy załatwić powrót z innego miasta). Aktualnie (wrzesień 2015) można kupić bilety lotnicze np. z Warszawy do Nanningu (z 2 przesiadkami) w bardzo dobrych cenach w granicach 2770-2900 zł.
W Naningu ktoś z Uniwersytetu odbierze Was z lotniska lub z dworca kolejowego i zawiezie do akademika dla obcokrajowców na kampusie GTCMU – prawdopodobnie będzie to Wasz tłumacz lub tłumaczka (są to zazwyczaj studenci ostatniego roku TCM lub doktoranci). W Chinach jest bardzo dobrze zorganizowane.

Program stażu wygląda następująco:
Pierwszego dnia jest ceremonia powitania, wzajemne poznawanie się i oprowadzenie po kampusie i ewentualnie klinice.
Potem przez pięć dni tygodniowo, od rana do obiadu odbywają się zajęcia kliniczne w szpitalu uniwersyteckim (tłumacz jest z Wami cały czas, niektórzy profesorowie mówią też całkiem nieźle po angielsku).
Ponadto 3 razy w tygodniu po południu uczestnicy stażu mają dodatkowe wykłady z różnymi profesorami.
Tłumacz chętnie pomaga również po zajęciach – w czasie wolnym (bazar ziół chińskich, zakupy, restauracje i inne atrakcje).
W weekendy warto wybrać się na wycieczki za miasto: prowincja Guanxi ma ciekawe mniejszości narodowe i etniczne, np. w górach na pograniczu z Wietnamem. Uczelnia i tłumacz chętnie Wam zorganizują takie wycieczki.

Na starym kampusie w centrum miasta (nowy, znacznie większy kampus jest na obrzeżach Naningu) jest bardzo ciekawa ekspozycja ziół chińskich, którą można studiować całymi dniami! – zajmuje całe piętro w jednym z nowych budynków uczelni. Prowincja Guanxi ma najbogatszą w całych Chinach florę i faunę wykorzystywaną do celów medycznych, w tym wiele gatunków endemicznych tylko tam występujących – Nanning jest więc znakomitym miejscem do studiowania ziół chińskich.

Osoby zainteresowane proszone są o bezpośredni kontakt z Markiem Kalmusem: tel. kom. 502-090-301