Moksa i bańki w praktyce klinicznej
Prof. dr Wang Weixiang
(Shenzhou Open University of TCM, Amsterdam)
MOKSA I BAŃKI W PRAKTYCE KLINICZNEJ
12-13 marca 2016
Zapraszamy do udziału w dwudniowym kursie tradycyjnej medycyny chińskiej prowadzonym autorsko przez chińskiego profesora dr Wanga Weixianga z Shenzhou Open University of TCM w Amsterdamie.
Miejsce kursu:
Kraków, SDH „Jubilat”, Kraków, Al. Krasińskiego 1-3, sala konferencyjna, VII piętro
Godziny zajęć:
Sobota 10’00-19’00 (z przerwą na obiad w godz. 13’00-15’00), niedziela 9’00-15’00 (bez przerwy obiadowej) – łącznie 16 godzin szkoleniowych.
Program kursu:
Wielu studentów medycyny chińskiej, a nawet i praktykujących TMC myśli, że termin “Zhen Jiu” to synonim słowa “akupunktura”, tymczasem powinno być to przetłumaczone jako “akupunktura i moksybucja”. W starożytnych Chinach w medycynie rzadko praktykowano samą akupunkturę bez leczenia pacjentów moksybucją, terapią która włączała spalanie specyficznych ziół na punktach akupunkturowych.
Cygaro moksy pierwotnie było stosowane do leczenia niedoboru energii yang w ciele. Daje ono bowiem energię typu yang, która zarządza ruchem i ciepłem, podczas gdy niedobór yang daje symptomy zimna. Innym popularnym zastosowaniem moksy jest obrócenie dziecka przed porodem. Cygaro moksy jest w tym przypadku zbliżane do zewnętrznej krawędzi małego palca stopy ciężarnej kobiety na 15 do 20 minut dziennie. Obracanie dzieci przed porodem przy zastosowaniu moksybucji to bardzo popularna praktyka w medycynie chińskiej, a jej skuteczność znana jest od wieków. “Imbirowa moksa” to inna metoda, która łączy terapeutyczne właściwości moksybucji z tymi, które posiada imbir, jedno z najbardziej popularnych ziół w medycynie chińskiej. Ponadto, niezależnie od leczenia systemu trawiennego, moksa imbirowa jest także dobroczynna w leczeniu bólu stawów. Innym bardzo ważnym i częstym zabiegiem jest równoczesne stosowanie moksybucji wzdłuż igły akupunkturowej, przez co intensyfikuje się terapeutyczny efekt danego punktu akupunkturowego.
Stawianie baniek to jedna z najstarszych technik medycyny chińskiej. Pierwotnie, praktykujący medycynę chińską używali jako baniek pustych rogów zwierzęcych i umieszczali je na wybranych punktach lub meridianach.
Uważa się, że zasysanie skóry otwiera pory skóry, co pomaga stymulować przepływ krwi, równoważy przepływ qi, przełamuje zastoje oraz otwiera drogi dla usunięcia toksyn z ciała. Bańki pierwotnie stosowane były do leczenia zaburzeń oddechowych takich jak zapalenie oskrzeli, astma i nagromadzenie śluzu w płucach, artretyzmu, zanurzeń trawienno-jelitowych, oraz bólu różnego rodzaju. Niektórzy używają również bańki do leczenia depresji oraz zmniejszania pocenia się. Jest to technika powszechnie stosowana w wielu przypadkach, dająca znakomite efekty terapeutyczne. Aktualnie stosuje się różnego rodzaju bańki i techniki z nimi związane.
Podczas seminarium omówione zostaną różne przypadki kliniczne, gdzie stosowanie moksybucji i baniek jest szczególnie wskazanie i daje dobre rezultaty. Przedstawione zostaną rożne metody i techniki moksybucji oraz sposoby stosowania baniek różnych typów. Uczestnicy będą praktycznie na sobie ćwiczyć omawiane techniki.
Cena podstawowa: 750 zł – wpłaty do 22 stycznia 2016 roku.
Cena zniżkowa: 690 zł – warunek: wpłata nie później niż do dnia 18 grudnia 2015
Na życzenie wystawiamy faktury bez VAT (dla osób prywatnych lub firm).
Uczestnicy seminarium otrzymają materiały szkoleniowe w języku polskim.
Numer konta bankowego:
Instytut Medycyny Chińskiej, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: MOKSA I BAŃKI
Wykłady odbywają się w języku angielskim i tłumaczone są na język polski przez tłumacza dobrze znającego terminologię medycyny chińskiej i zachodniej.
Prof. dr Wang Weixang studiował i doktoryzował się na Nanning University of Chinese Medicine w Chinach.
W Holandii od 2003 roku pełni funkcje dziekana Shenzhou Univesity of Chinese Medicine w Amsterdamie, a od 2011 roku jest też prezesem Dutch Association of TCM, NVTCG Zhong. Prof. dr Wang Weixiang jest Starszym Doradcą European Academy of Traditional Medical Science oraz członkiem zarządu European Traditional Chinese Association. Prowadzi również praktykę prywatną.
Jest autorem i współautorem kilkunastu książek z zakresu medycyny chińskiej, dotyczących akupunktury i moksowania oraz terapii masażem Tuina i medycznego Qigong w Chinach.
UWAGA:
1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 29 stycznia 2016 r. cała kwota wpisowego zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie kwota wpisowego nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika kursu).
2. W przypadku zbyt małej ilości uczestników zgłoszonych do dnia 29 stycznia 2016 kurs może zostać odwołany. W takim przypadku osoby, które wpłaciły wpisowe otrzymają całą kwotę przelewem na konto bankowe i zostaną o tym poinformowane przez organizatora mailem lub telefonicznie.
Informacja o ewentualnym anulowaniu kursu podana zostanie także na stronach internetowych www.medycyna-chinska.com najpóźniej do dnia 5 lutego 2016 roku (brak informacji o anulowaniu kursu w terminie po 5 lutego 2016 oznacza, że kurs odbędzie się).
Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
Marek Kalmus, kom. 502-090-301
tel./fax 12 633-81-60
email: kursy@medycyna-chinska.com