down

Choroby luo Krwi Płuc i Serca

Prof. dr Li Jie (TCM Classics Research Institute, Holandia)

 

Choroby Fei Luo (luo Krwi Płuc)

i Xin Bao Luo (luo Krwi Serca)

 

Teoria i terapia według klasycznej medycyny chińskiej

do zastosowania w dzisiejszej praktyce klinicznej

 

16-19 lutego 2017, Kraków
Kurs anulowany

 

Zapraszamy do udziału w kolejnym czterodniowym kursie prowadzonym autorsko przez znanego chińskiego specjalistę prof. dr. Li Jie. Kurs ten stanowi trzecią część większego cyklu „Choroby ośmiu luo mai Krwi w świetle klasycznej TMC” – każda z części cyklu stanowi odrębną całość. (Choroby trzech luo mai Krwi omawiane już były w naszym Instytucie w latach 2012 -2014).

PROGRAM KURSU:

Część pierwsza: choroby luo Płuc

Możemy powiedzieć ogólnie, że według TMC, niebiańskie zang – Płuca i Serce – mogłyby stać się przyczyną śmierci w ciągu kilku minut. Dzisiejsze dane pokazują, że choroby układu oddechowego stanowią główne przyczyny śmierci na całym świecie. Dotyczy to infekcji płuc (zwłaszcza zapalenia płuc i gruźlicy), raka płuc i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (COPD).

Kiedy płuca zaczynają słabnąć (ulegać chorobie), delikatna wyściółka naczyń krwionośnych pęka, sprawiając, że krew zaczyna wyciekać, a płuca „tonąć”. Jeśli proces ten nie zostanie zatrzymany we właściwym czasie, dochodzi do poważnych, nieodwracalnych zmian lub śmierci. Statystyki dotyczące ostrego urazu płuc są równie zatrważające jak ów stan sam w sobie. Każdego roku jest on przyczyną śmierci 30% osób, spośród tych, które na niego cierpią.

W trakcie wykładu dr Li Jie będzie waszym przewodnikiem omawiając ten temat z punktu widzenia klasycznej medycyny chińskiej, co pozwoli zrozumieć, w jaki sposób TMC radzi sobie z tego rodzaju współczesnymi chorobami różnego pochodzenia. W sposób bardzo praktyczny zostaną omówione mechanizmy patologiczne w oparciu o strategie z klasycznych dzieł: Huang Di Nei Jing, Nan Jing oraz Jing Fang (formuły Zhang Zhong Jinga), aż po świetnie odnoszące się do owych chorób formuły z okresu dynastii Qing. Teoria luo mai Krwi Płuc zostanie przedstawiona w nowym ujęciu. Profesor podzieli się doświadczeniem dotyczącym leczenia chorób płuc na Zachodzie z omówieniem przypadków klinicznych.

Zostanie przedstawionych osiem metod leczenia chorób luo mai Krwi Płuc, autorstwa doktora Li, z zastosowaniem ziołolecznictwa i akupunktury:
1. Xuan jiang fei qi fa: metoda rozpraszania i zsyłania qi Płuc;
2. Qing re hua tan fa: metoda oczyszczania Gorąca i przekształcania śluzu;
3. Huo xue qu yu fa: metoda aktywizowania Krwi i niwelowania zastojów krwi;
4. Yang yin run zao fa: metoda odżywiania yin Płuc i nawilżania Płuc;
5. Bu shen yi fei fa: metoda wzmacniania Nerek i odżywiania qi Płuc;
6. Ping gan jiu fei fa: metoda uspakajania Wątroby i działania dobroczynnego na Płuca;
7. Xin fei tong zhi fa: metoda połączonego leczenia Płuc i Serca;
8. An hun ning po fa: metoda wyciszania hun i po (zaburzenia o podłożu duchowym i emocjonalnym).


Część druga: choroby luo mai Xin Bao

Choroba sercowo-naczyniowa (ChSN) jest najczęściej spotykanym rodzajem choroby serca i przyczyną ataku serca. Dane z 2012 r. pokazują, że jest najbardziej śmiertelną chorobą na świecie. Choroba ta zagraża ludzkiemu zdrowiu. Leki (np. obniżające poziom cholesterolu, beta-blokery, nitrogliceryna, antagoniści wapnia itd.), interwencje przy chorobie wieńcowej, takie jak angioplastyka i implantacja stentu, pomostowanie tętnic wieńcowych (bypass) to główne sposoby leczenia na zachodzie. Wciąż jednak istnieje znaczny problem z utrzymywaniem serca w stanie zdrowia, nawet przy stosowaniu zachodnich metod leczenia.

Czym jest choroba sercowo-naczyniowa według TMC? Jakie są różnice między Sercem (xin) a Osierdziem (xin zhu) według klasyki TMC? Jakie są przyczyny i mechanizmy patologiczne związane z chorobą sercowo-naczyniową w TMC? W jaki sposób za pomocą ziół i akupunktury leczy się tę chorobę? Co możemy robić, żeby utrzymać serce w zdrowiu i unikać ChSN?

W trakcie wykładu dr Li Jie odwoła się do klasycznych tekstów dawnych mistrzów, m.in. z Jin Gui Yao Lue (Zhang Zhong Jing), Zhen Jiu Da Cheng (Wielkie kompendium akupunktury i moksybucji); dogłębnie omówione zostaną strategie oraz wybrane ziołowe i akupunkturowe formuły. Dr Li Jie podzieli się też swoim ponad 25-letnim doświadczeniem w leczeniu ChSN na zachodzie, omawiając przypadki kliniczne.

Zostanie przedstawionych osiem metod leczenia ChSN z zastosowaniem ziół i akupunktury:
1. Tong zhen xin yang fa: metoda wspierania yang Serca i Ognia ming men;
2. Huo xue hua yu fa: metoda aktywizowania Krwi i niwelowania zastojów;
3. Hua tan qu shi fa: metoda transformacji śluzu i wilgoci;
4. Bu qi yang xue fa: metoda odżywiania qi i wzmacniania Krwi;
5. Jiao tong xin shen fa: metoda prowadząca do interakcji między Nerkami a Sercem;
6. Shu gan jian pi fa: metoda uspokajająca Wątrobę i wzmacniająca Śledzionę (regulująca tętnice i wzmacniająca żyły);
7. Yang fei hu xin fa: metoda odżywiająca Płuca i chroniąca Serce;
8. An shen ding zhi fa: metoda utrzymania shen i osadzenia zhi.

MIEJSCE:
Kurs odbędzie się w dniach 16-19 lutego 2017 (czwartek-niedziela) w Krakowie, w sali konferencyjnej DH „Jubilat”, Al. Krasińskiego 1, VII piętro, 

Godziny zajęć: czwartek 10’00-19’00, piątek i sobota 9’00-18’00 (z 2-godzinną przerwą na obiad w godzinach 13’00-15’00), niedziela 9’00-15’00 – łącznie 32 godziny szkolenia.

Wykłady prowadzone są w języku angielskim i tłumaczone na język polski przez tłumacza dobrze znającego terminologię medycyny chińskiej i zachodniej.
Uczestnicy kursu otrzymają skrypt w języku polskim.

Cena kursu nie zawiera kosztów noclegu i wyżywienia.
Na życzenie wystawiane są faktury bez VAT.
Ilość miejsc ograniczona, udział wg kolejności wpłat.

Cena kursu: 1300 zł. Zaliczka: 600 zł.
Cena zniżkowa: 1150 zł – w przypadku opłacenia całej kwoty 1150 zł do dnia 15 listopada 2016.
Termin wpłaty zaliczki lub całej kwoty 1300 zł: najpóźniej do dnia 31 grudnia 2016 r.

Numer konta bankowego:
Instytut Medycyny Chińskiej, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: CHOROBY PŁUC I SERCA

Li JIe 2012_L1060961@miniProf. dr Li Jie jest profesorem Shandong TCM University, jednak od 24 lat mieszka w Holandii, gdzie prowadzi własną praktykę. Wykłada w różnych krajach w Europie oraz zapraszany jest jako wykładowca na międzynarodowe konferencje i kongresy TCM. Jest współzałożycielem Qing Bai Academy oraz TCM Classics Research Institute and TCM Master Training. Zajmuje się propagowaniem klasycznej medycyny chińskiej. Jest wybitnym specjalistą m.in. w zakresie leczenia chorób wewnętrznych i ginekologicznych, komplementarnego leczenia nowot-worów, chorób skóry oraz stresu i zespołu chronicznego zmęczenia. Od 2012 roku jest również wykładowcą w Instytucie Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia w Krakowie oraz prowadzi superwizje kliniczne w Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie.

UWAGA:
1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia  31 grudnia 2016 r. cała wpłacona kwota zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie wpłata nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika kursu).
2. W przypadku zbyt małej ilości uczestników zgłoszonych do dnia 31 grudnia 2016 kurs może zostać odwołany. W takim przypadku osoby, które dokonały wpłaty na kurs otrzymają całą kwotę przelewem na konto bankowe i zostaną o tym poinformowane przez organizatora mailem lub telefonicznie.
Informacja o ewentualnym anulowaniu kursu podana zostanie także na tej stronie internetowej www.medycyna-chinska.com najpóźniej do dnia 6 stycznia 2017 r. (brak informacji o anulowaniu kursu w terminie po 6 stycznia 2017 oznacza, że kurs odbędzie się).

Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
dr Marek Kalmus, kom. 502-090-30
email: kursy@medycyna-chinska.com

  Wyślij zgłoszenie lub zapytanie

  Imię*

  Nazwisko*

  Adres email*

  Nr telefonu*

  Temat

  Dodatkowe informacje