down

Praktyczne Ziołolecznictwo Medycyny Chińskiej

dr Grażyna Kidawska

Praktyczne Kliniczne Ziołolecznictwo Medycyny Chińskiej – od diagnozy do receptury

6-7 grudnia 2025 – część 1
24-25 stycznia – część 2
7-8 marca 2026 – część 3
30-31 maja 2026 – część 4
12-13 września 2026 – część 5

Zapraszamy do udziału w pięcioczęściowym praktycznym kursie-warsztacie ziołolecznictwa chińskiego przeznaczonym dla już praktykujących terapeutów TCM oraz studentów TCM znających podstawy chińskiego ziołolecznictwa.

Jeżeli zaczynasz praktykę kliniczną, zmagasz się z trudnymi przypadkami, chcesz nabrać pewności w diagnozie, dobierać receptury ziołowe z jasnością i skutecznością, rozumieć złożone objawy oraz umieć modyfikować receptury w zależności od zmieniającej się sytuacji to zapraszamy do udziału w intensywnych warsztatach klinicznych, które mogą być zaliczone jako staż w ramach szkolenia z ziołolecznictwa TCM.

Kurs poprowadzi dr Grażyna Kidawska – terapeutka z wieloletnim doświadczeniem klinicznym, dydaktyk, którego praktyka bazuje na klasycznych tekstach (m.in. Shang Han Lun, Jing Gui Yao Lue, Wen Bing, Shen Nong Ben Cao Jing).

Główne założenia kursu:

– Nacisk na praktykę kliniczną: praca na rzeczywistych przypadkach, pytania diagnostyczne, wspólna analiza objawów i mechanizmów występowania patologii, dobór i modyfikacja receptur ziołowych, ustalanie dawkowania oraz dalsze kroki terapeutyczne.
– Praktyczne aspekty przygotowania ziół: forma podania, dawkowanie, przeliczanie ziół surowych na koncentraty, wpływ zmiany dawek pojedynczych ziół na działanie całej receptury.
– Zrozumienie mechanizmu transmisji patogenu według Shang Han Lun i jego przełożenie na praktykę kliniczną.
– Zastosowanie teorii sześciu warstw (Six Syndromes) do diagnozy i prowadzenia terapii.
– Omówienie reakcji pacjenta na terapię i zasad właściwego reagowania na pojawiające się reakcje w trakcie terapii. Interakcja ziół chińskich i leków zachodnich.
– Dobór receptur do najczęściej występujących w praktyce klinicznej jednostek chorobowych i objawów, takich jak np.: bóle głowy, zaburzenia trawienia, zaburzenia miesiączkowania, syndrom menopauzalny, bezsenność, szumy uszne, zaburzenia emocjonalne – pokazując, jak klasyczne wzorce można skutecznie stosować w nowoczesnej praktyce klinicznej.

Dla praktyka ziołolecznictwa TCM niezwykle ważne jest zdobywanie doświadczenia w warunkach warsztatowych by rozwijać umiejętności diagnostyczne i terapeutyczne, które są niezbędne w codziennej pracy. Warsztaty koncentrują się na tym, jak skutecznie przełożyć teorię na praktykę, szczególnie w przypadku złożonych i trudnych do sklasyfikowania przypadków klinicznych.

Jest to kurs praktyczny łączący cześć teoretyczną z pokazami i praktyką pod nadzorem wykładowcy, co umożliwi uczestnikom przejście od teorii do pełnego zastosowania ziół w praktyce klinicznej tak, by móc już w poniedziałek po kursie móc rozpocząć stosowanie tej techniki.

MIEJSCE KURSU: Kraków, SDH Jubilat, Al. Krasińskiego 1-3, sala konferencyjna, VII piętro.

Godziny zajęć: sobota: 10:00-13:00 i 15:00-19:00, niedziela 9:00-13:00 do 14:15-16:15.

CENA części pierwszej: 1300 zł – płatne najpóźniej do dnia 3 listopada 2025 roku.

Cena zniżkowa: 1100 zł, w przypadku opłacenia całości ceny pierwszej części kursu w terminie do dnia 5 września 2025 roku.

Opłaty za kurs prosimy wpłacać na Konto Organizatora:
Instytut Medycyny Chińskiej
, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: PRAKTYCZNY KURS ZIOŁOLECZNICTWA

Ilość miejsc ograniczona ze względu na praktyczny charakter zajęć, udział wg kolejności wpłat.

Cena kursu nie zawiera kosztów noclegu i wyżywienia.
Na życzenie wystawiane są faktury bez VAT (indywidualne i dla firm).

Uczestnicy kursu otrzymują skrypty w języku polskim, a na zakończenie zaświadczenie udziału
w kursie.

Dr Grażyna Kidawska jest terapeutką klasycznego ziołolecznictwa wg tradycji Jing Fang, pracującą w linii przekazu dr Hu Xi Shu. Dyplomowana naturopatka oraz członkini Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, specjalizuje się w dietetyce i fitoterapii w kontekście klasycznej medycyny chińskiej.

Ukończyła studia doktoranckie na Wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym, gdzie obroniła rozprawę doktorską z zakresu dendrologii stosowanej, skupiając się na roślinach pochodzących z Azji, będących częścią Materia Medica w medycynie chińskiej. Jest również absolwentką kierunku „Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Swoją wiedzę w zakresie ziołolecznictwa chińskiego zdobywała pod okiem uznanych nauczycieli, takich jak prof. Yifan Yang, prof. Li Jie oraz dr Suzanne Robidoux. Najpierw odbyła czteroletni Kurs Medycyny Chińskiej w naszym Instytucie. Następnie ukończyła trzyletnią Szkołę Ziołolecznictwa Chińskiego oraz uczestniczyła w licznych seminariach prowadzonych m.in. przez prof. Sun Peilina, prof. Elisabeth Rochat de la Vallée, Jeffrey’a C. Yuena, Mazina Al-Khafajiego, Andrew Stermana, Clauda Diolosa, Hamida Montakaba i innych.

Odbyła staż kliniczny w Jinan (Chiny) w ramach szkoły Jing Fang Qi Lu.

Kluczowym etapem jej rozwoju była nauka u dr Feng Shi Luna oraz dr Suzanne Robidoux. Pod kierunkiem dr Robidoux ukończyła dwuletnie szkolenie podstawowe z Jing Fang, a następnie dwuletni Clinical Mentorship Program, przeznaczony dla zaawansowanych praktyków. Obecnie kontynuuje edukację w tym systemie, biorąc udział w zaawansowanych szkoleniach i stażach klinicznych.

UWAGA:
1. W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 3 listopada 2025  cała kwota wpłaty zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na inny rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie wpłacona kwota nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika kursu).

2. W przypadku zbyt małej ilości uczestników którzy dokonali wpłaty do dnia 3 listopada 2025 kurs zostanie anulowany (lub jego rozpoczęcie zostanie przeniesiona na kolejny termin przewidziany dla części 2, czyli na 24-25 stycznia 2026 r.), a osoby, które dokonały wpłaty otrzymają całą wpłaconą kwotę przelewem na konto, z którego dokonały wpłaty.

Informacja o ewentualnym anulowaniu kursu podana zostanie także na stronie internetowej www.medycyna-chinska.com  najpóźniej do dnia 10 listopada 2025 roku.

Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
Marek Kalmus, kom. 502-090-301
email: kursy@medycyna-chinska.com

    Wyślij zgłoszenie lub zapytanie

    Imię*

    Nazwisko*

    Adres email*

    Nr telefonu*

    Temat

    Dodatkowe informacje