down

ROK WODNEGO SMOKA – HOROSKOP NA 2012

image_pdfimage_print

Drodzy Przyjaciele, Uczniowie, Studenci,

zakończył się rok Metalowego Królika, w ciągu którego doświadczyliśmy energetycznych skutków działania żywiołu Metalu z jego prawami, wojną i ogólnoświatową niesprawiedliwością. Teraz wkroczyliśmy w czas Wodnego Smoka, co pozwala mieć nadzieję na poprawę w roku 2012.

Kilka słów  o znaczeniu Smoka:

Smok symbolizuje delikatne tchnienie Przestrzeni, która tworzy życie. Jest światłem praprzyczyny, z której powstają wszelkie zjawiska manifestując  się w naturze poprzez błyskawicę i grzmot. W medycynie Chińskiej Smok reprezentuje siłę Yuan Yang (ukrytej w Nerkach), która umożliwia pozyskiwanie substancji odżywczych i transport w Środkowym Ogrzewaczu jak też pobudza przemianę materii (Potrójny Ogrzewacz). W ludzkim ciele siła Smoka wynika z Bramy Życia Ming Men (Nerki), która w I Cing określana jest jako Zhen/Grzmot (heksagram 51 – Pobudzający, Grom, Wstrząs) i meridian pasa Dai Mai.

Ciało Smoka jest z wody (Nerki), jego pysk z drewna (Pęcherzyk Żółciowy i Dai Mai), a pazury z ziemi (Yang Ming). Smok ukrywa się w Kan (żywioł Wody – zima), manifestuje się w Zhen (Grzmot – wiosna), a pełnię swojej siły ukazuje w Li (Ogień – lato).

W tradycji taoistycznej wznoszący ruch Smoka symbolizuje „Mały Obieg”. Podczas tej medytacji poprzez skupienie, pozycję ciała oraz oddech Jing transformowane jest w mistyczne gorąco, a meridiany Zarządzający Du Mai i Poczęcia Ren Mai są w ruchu i przepływie. Ów ruch i tchnienie Smoka przedstawia heksagram 51 – Pobudzający, Grom, Wstrząs.

Osąd:

Wstrząs/Grom przyniesie sukces (dolne otwory są zamknięte, a węzły rozpuściły się)
Wstrząs/Grom nadejdzie: Hu Hu
(wznoszący ruch Ognia)
Potem śmiech: Ha Ha
(radość i schodzący ruch Ognia)
Grom przeraża na sto mil (długość Du Mai i Ren Mai razem), ale nie pozwala, by spadły ofiarna łyżka (język) i kielich (podniebienie).
(tłumaczenie częściowo za: „Księga Przemian I Cing” K. Maćka, O. Sobański)

Ze wszystkich zwierząt Smok jest tchnieniem Światła, a jego siła przenika wszystko (San Chiao). W astrologii ludzie spod znaku Smoka  uchodzą za tych, którzy magnetyczne oddziaływanie, są silni i mają przywódczą moc.

Wodny Smok zaznacza połączenie pomiędzy Yang Ming (Smok) a Ming Men (Nerki). Jest to rok sublimacji ze wznoszącą siłą, światłem i ciepłem.

Pielęgnowanie energii Smoka oznacza w medycynie chińskiej stosowanie Radix Aconiti – Chuan Fu Zi (z prowincji Sichuan), Rhizoma Curculignis – Xian Mao, Herba Epimedii – Yin Yang Huo lub Radix Morindae – Ba Ji Tian, a okiełznanie jego niebezpiecznej energii –  Cortex Phellodendri – Huang Bai i Rhizoma Anemarrhenae – Zhi Mu (jak w recepturze Er Xian Tang).

Energetyczny obraz roku:
Niedobór Yin Nerek > Puste Gorąco > Gorąco Krwi > Gorąco Yang Ming i Suchość

Punkt otwarcia w roku Smoka: Żołądek 44 – Nei Ting – punkt Ying i punkt Wody na meridianie Żołądka

Zioło roku Smoka: Rhizoma Anemarrhenae – Zhi Mu > oczyszcza Ogień Żołądka, odżywia Yin Płuc i Nerek

Receptura w roku Smoka: Qing Wei San: Huang Lian (Rhizoma Coptidis Recens), Sheng Ma (Radix Cimicifugae), Mu Dan Pi (Cortex Moutan Radicis), Sheng Di Huang (radix Rehmanniae Glutinosae), Dang Gui (Radix Angelicae Sinensis)

Receptury z serii Diolosa: Burn Out Relief (Burn Out Syndrom), Open Space (Gastritis), Peaceful Moments (Colitis), Intelligent Lodge (rozmyślanie, nadmiar Yi), czopki Cool Relief (hemoroidy), Peaceful Nights (bezsenność), Cool Moon (menopauza), Finding Balance (psychoza), Quick Release (zaparcie), White Pearl (ból zęba), Calm Heaven (migrena), Sugar Blues (Diabetes Mellitus), Yin Root (niedobór Yin Nerek).

Pożywienie w roku Smoka: bakłażany, kiełki soi, tofu, mleko sojowe, seler, kapusta pekińska, brokuł, cukinia, kapusta…….

Unikać lub ograniczyć spożywanie: ostrych przypraw oraz przypraw o termice gorącej, jagnięciny, owoców morza, ryb, octu, chili, cebuli, pory, musztardy i pieprzu.

Heksagram roku: heks. 35 „Postęp”

Z medycznego punktu widzenia w tym roku mogą pojawić się interesujące wzorce energetyczne:
– chroniczne zapalenie błony śluzowej żołądka wskutek wyczerpania Yin z Pustym Gorącem i Gorącem w Yang Ming. Należy uważać na syndrom Burn Out wskutek stresu i nadmiaru Yi, krew w stolcu, czerwonkę, zaparcia, uczucie pragnienia, cukrzycę
– neuralgie w obszarze twarzy, zapalenie nerwu trójdzielnego
– schorzenia dziąseł, przede wszystkim stany zapalne przyzębia, paradontoza, krwawienia z dziąseł
– dolegliwości laryngologiczne (uszy, gardło, nos) takie jak: szumy w uszach (JG 6 Pian Li), krwawienia z nosa, paraliż twarzy
– zapalenie spojówek, bóle oczu
– uwaga na choroby zakaźne (Wen Bing Lun), przede wszystkim w przypadku wniknięcia toksyn na poziom Qi Fen – istnieje obawa szybkiego wyczerpania Yin
– stany zapalne stawów (reumatyzm): arthritis, polyarthritis
– bezsenność, syndrom niespokojnych nóg, syndrom Gu Zheng
– zaburzenia Shen, niepokój, strach, urojenia, obsesyjne myślenie, mania

Heksagram 35 symbolizuje naturalną manifestację nienarodzonego ducha (Słońce), który rozprasza koncepcje (mgła). W odniesieniu do rozwoju duchowego heks. 35 jest bardzo istotny. W jego skład wchodzą trygramy Gen/Góra i Kan/Woda. Oba są powolne, wilgotne i powściągliwe. Wschód Słońca jest hamowany przez tę potrójną wilgoć (Kun, Gen i Kan). Stąd zalecana trwanie w dobru i wytrwałość w medytacji. Zalecany jest kontakt z mistrzem medytacji.

Gospodarczo heks. 35 oznacza sukces. Należy tylko pozostać wytrwałym i przyłączyć się do doświadczonej osobowości, symbolizowanej przez Kun (Ziemia) , ale przede wszystkim Gen (Góra). Uwaga: w tym roku zagrożone jest Yin, a obciążone Yi. Sukces zawodowy i społeczne uznanie nie powinny prowadzić do załamania się Yin z bezsennością (syndrom Burn Out).

Napisałem ten krótki tekst jako prognozę na ten rok 2012 na prośbę wielu uczniów. Przyniesie on – wskutek karmicznych splotów – zarówno pozytywne, jak i negatywne sytuacje.
Niech rok Wodnego Smoka przyniesie Wam wsparcie w rodzinie, społeczeństwie i rozwoju duchowym!

Claude & Ina Diolosa
23.01.2012