down

Farmakologia chińska

Farmakologia to najważniejszy dział leczenia w TMC (stanowi ok. 60-70% działań terapeutycznych). Skuteczność ziół chińskich jest bez porównania większa niż ziół zachodnich. Bierze się to stąd, że zioła chińskie są:

a) opisane wg innych kategorii i właściwości – w nawiązaniu m.in. do yin i yang, Pięciu Przemian (np. żywioł, smaki, kierunki działania), a nawet mają przyporządkowane oddziaływania na narządy i meridiany

b) zbierane, preparowane i przechowywane w bardzo rygorystyczny sposób

c) receptury komponowane są pod kątem wzajemnego harmonizowania i wspierania się kolejno dodawanych składników – co daje wyraźny efekt synergii i bezpośrednio ukierunkowuje oddziaływanie na wybrane miejsce (np. odżywienie yin nerek)

d) ilość poszczególnych ziół w mieszance jest znacznie większa (nawet do kilkunastu razy) niż stosuje się to w zachodnim ziołolecznictwie. Dzięki temu ilość substancji czynnych jest znacznie większa

e) sposób przygotowania to zazwyczaj moczenie oraz gotowanie, a nie naparzanie.

Podkreślić należy, że przy prawidłowo postawionej diagnozie stosowanie ziół chińskich nie niesie za sobą takiego zagrożenia skutkami ubocznymi jak stosowanie zachodnich leków alopatycznych, w tym ekstraktów i leków tworzonych na bazie ziół przez farmakologię zachodnią.

Z drugiej strony podkreślić należy, że w wielu przypadkach zioła zachodnie mogą być stosowane z wielkim powodzeniem w podobny sposób jak zioła chińskie. Muszą jednak być rozpoznane i scharakteryzowane zgodnie z paradygmatem tradycyjnej medycyny chińskiej, czyli chińskiego ziołolecznictwa. Pierwsze tego typu klasyfikacje i zastosowania są już z powodzeniem przeprowadzone m.in. przez Jeremiego Rossa, Claude Diolosę i dr farm., lek. med. Tadeusza Błaszczyka – autora wielkiej 4-tomowej Chińskiej Materia Medica wydanej w języku polskim.

Prowadzimy następujące szkolenia z zakresu farmakologii chińskiej:

1. Zioła i klasyczne receptury chińskie
2. Gotowe chińskie receptury ziołowe 

Ponadto na temat ziół chińskich i zachodnich (na poziomie podstawowym) można uczyć się w ramach kursu Dietetyka profilaktyczna i lecznicza medycyny chińskiej, a na poziomie zaawansowanym na licznych kursach tematycznych prowadzonych mi.in. przez naszych wykładowców chińskich: prof. dr. Suna Peilina, prof. dr. Li Jie, prof. dr. Hu Kaminga, prof. dr. Tinajuna Wanga i prof. dr. Wanga Weixianga (tematy tych kursów można znaleźć w Harmonogramie szkoleń).