down

Tradycyjny chiński masaż Tui Na

image_pdfimage_print

Marta Kubisz, lek.  TMC

 

TRADYCYJNY CHIŃSKI MASAŻ TUI NA

Kurs podstawowy: trzyczęściowy (3 x po 3 dni)

 

Zapraszamy do udziału w trzyczęściowym kursie podstawowym tradycyjnego chińskiego masażu Tui Na. Kurs przeznaczony jest dla osób znających podstawy medycyny chińskiej.

 

TERMINY:
4-6 października 2019 – część 1
15-17 listopada 2019 – część 2
13-15 grudnia 2019 – część 3

 

1 część kursu odbędzie się w Krakowie, Al. Krasińskiego 1, SDH „Jubilat”, VII piętro, sala konferencyjna

 

Rozpoczęcie zajęć:  piątek:  godz. 10:00-13:00, 15:00-18:00.
sobota: 9:30-13:00 i 15:00-18:30; niedziela: 9:30-12:00 i 13:00-16:30
Ponadto codziennie na początku zajęć odbywać się będą krótkie ćwiczenia qigong związane tematycznie z kursem Tui Na.

Tui Na to tradycyjna forma masażu leczniczego stosowana w Chinach już ok. 2 tysiące lat p.n.e. w celach profilaktycznych i leczniczych. Polega ona na stosowaniu połączenia mobilizacji stawów, rozciągania, masażu mięśni,  stymulacji punktów akupresurowych, moksy i baniek. Masaż Tui Na opiera się na filozofii taoistycznej i ma na celu przywrócenie harmonii ośmiu zasad TMC. Masażysta używa dłoni, kciuków, łokci, aby poprzez rozcieranie, nacisk, ugniatanie rozproszyć nadmiar Qi lub odżywić jego niedobór, przywracając harmonijne krążenie Qi w meridianach. Znaczenie chińskiej nazwy Tui Na to: TUI 推 – posuwać, pchać; natomiast NA 拿 – chwytać, porwać.

Masaż Tui Na opiera się na filozofii taoistycznej i ma na celu przywrócenie harmonii przepływu energii w ciele oraz detoksykację organizmu. Zabieg Tui Na nie koncentruje się jedynie na uśmierzaniu skutków choroby (symptomów), lecz przede wszystkim na wyeliminowaniu jej przyczyn. Jest on najsilniejszą techniką w TMC detoksykującą organizm, co sprawia, że reakcje eliminacyjne przy zastosowaniu masażu mogą być bardzo gwałtowne: kilkudniowe nasilenie symptomów, biegunki, wymioty, bóle głowy, etc. Dlatego też poważne przygotowanie do zastosowania tej formy terapii jest niezbędne.

Celem kursu wprowadzającego (podstawowego) Tui Na jest zapoznanie się z technikami masażu i osiągnięcie umiejętności wykonania zabiegu leczniczego w świetle zasad  i diagnozy TMC oraz akompaniowania pacjenta w tej formie terapii.

Program kursu podstawowego:
3 x 3 dni teoria i praktyka kliniczna.
Szczególny nacisk podczas szkolenia położony będzie na ćwiczenia praktyczne.

Część 1. (4-6 października 2019): PODSTAWY PRAKTYKI MASAŻU TUI NA
– Struktura energetyczna ciała, podstawowe zasady Qi Gongu i jego miejsce w praktyce masażu Tui Na.
– Postawa fizyczno-psychiczna masażysty:  praca nad świadomością dotyku, rola oddechu i koncentracji, rozwijanie wrażliwości dotyku, przygotowanie do sesji masażu.
– Specyficzne techniki masażu Tui Na (rozpraszanie, wzmacnianie, harmonizacja): działanie i przystosowanie różnych technik Tui Na w zależności od stymulowanych części ciała (plecy, brzuch, klatka piersiowa,  miednica, kończyny, dłonie, stopy, szyja i głowa).

Część 2. (15-17 listopada 2019):  MASAŻ TUI NA W ŚWIETLE TEORII TMC
– Fizjologia energetyczna : Potrójny Ogrzewacz (San Jiao) i  organy (Zang Fu) oraz manifestacja występujących między nimi relacji w różnych częściach ciała.
– Organizacja przepływu energii w organizmie : mapa systemu meridianowego i obszarów skóry (Pi Bu), kluczowe punkty akupresury, ich lokalizacja i stymulacja.
– Podstawowe schematy masażu Tui Na harmonizujące przepływ energii w ciele.

Część 3. (13-15 grudnia 2019): WPROWADZENIE DO TERAPII MASAŻEM TUI NA
– Przyczyny chorób : teoria Trzech Skarbów San Bao, manifestacje zaburzeń energetycznych w różnych częściach ciała i ich związek z układem meridianów.
– Diagnoza : wywiad, obserwacja i palpacja.
– Podstawy działania masażu Tui Na : zastosowanie w procesie terapii, ograniczenia i przeciwwskazania, dostosowanie specyficznych procedur do występujących dysharmonii energetycznych.
– Techniki wspomagające leczenie masażem Tui Na : moxa i bańki.
– Praktyka kliniczna.

Wymagany jest aktywny udział we wszystkich trzech częściach kursu. Wszyscy uczestnicy kursu zobowiązani są do wzajemnego ćwiczenia na sobie masażu Tui Na – niedopuszczalny jest udział w kursie osób, które nie tego nie akceptują.

W ramach kursu uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe.
Po zakończeniu kursu uczestnicy otrzymają oficjalne zaświadczenia
Ilość miejsc jest ograniczona maksymalnie do 16 osób. Zapisy wg kolejności wpłat.
Wstępne zgłoszenia: telefonicznie lub mailem.

Cena za cały kurs (3 części): 3 600 zł

Termin wpłat: najpóźniej do dnia 2 września 2019 (można wpłacić wcześniej zaliczkę w kwocie 1 600 zł aby zarezerwować miejsce na kursie, jednak całość wpłaty musi być uzupełniona do dnia 2 września 2019).

Cena nie obejmuje zakwaterowania i wyżywienia.

Na życzenie wystawiane są rachunki (indywidualne i na firmę)
W ramach opłaty za kurs uczestnicy otrzymają podstawowe materiały dydaktyczne.

Opłaty za kurs prosimy wpłacać na Konto Organizatora Kursu:
Instytut Medycyny Chińskiej
, 31-161 Kraków, ul. Szlak 14/12
Alior Bank, rachunek nr: 65 2490 0005 0000 4500 6348 0470
Prosimy o podanie tytułu wpłaty w treści: TUI NA

Po ukończeniu kursu podstawowego, wprowadzającego w technikę Tui Na, osoby zainteresowane udziałem w kursie zaawansowanym masażu leczniczego Tui Na będą mogły kontynuować naukę na kursach specjalistycznych drugiego stopnia, które obejmują przegląd chorób, ich przyczyny oraz sposób zastosowania masażu Tui Na i jego miejsce w zabiegu TMC (moduły są od siebie niezależne, każdy trwa 3 dni i jest możliwość uczestniczenia tylko w jednej tematyce według zainteresowania):

1 REUMATOLOGIA I PROBLEMY UKŁADU RUCHOWEGO
Bóle kręgosłupa i  stawów, kręcz szyi, rwa kulszowa, reumatyzm, zapalenie ścięgien, zapalenie kości i stawów, paraliż, tężyczka mięśniowa

2 UKŁAD POKARMOWY I UKŁAD ODDECHOWY
Trudności z trawieniem, bóle żołądka i jelit, biegunka, zaparcia, wrzód żołądka, zgaga, wymioty, zapalenie wyrostka, alergia pokarmowa, alergia oddechowa, astma, kaszel, przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok, cukrzyca, otyłość

3 UKŁAD NERWOWY I UKŁAD KRĄŻENIA
Depresja, nerwica, bezsenność, migrena, nadczynność i niedoczynność tarczycy, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, utrata słuchu, żylaki, obrzęki, nadciśnienie, wylew, udar, palpitacje, atak serca, utrata przytomności, masaż reanimacyjny

4. DERMATOLOGIA I CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE
Problemy dermatologiczne : egzema, wysypka, trądzik, pokrzywka, itp.
Choroby autoimmunologiczne: łuszczyca (psoriasis), bielactwo (vitiligo), łysienie plackowate (pelade), rak, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów (polyartherite rumatoide), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (spondylarthrite ankylosante), Choroba Crohna, Choroba Hashimoto, itp

5. GINEKOLOGIA > termin: 18-20 października 2019
Bóle przedmiesiączkowe, nieregularność miesiączkowania, nadmierne krwawienia, brak menstruacji, bezpłodność, upławy, problemy libido, mięśniaki, cysty, rak piersi, masaż dla kobiet w okresie ciąży

XIAO TUINA – Leczenie chorób dziecięcych (2 x 3 dni)  > termin:  31 maja-2 czerwca 2019 – część 1, 6-8 września 2019 – część 2

Po ukończeniu kursu podstawowego oraz pięciu modułów kursu zaawansowanego istnieje możliwość odbycia staży klinicznych oraz dalszych studiów w Chinach na renomowanych uniwersytetach TMC w Nanningu lub Chengdu oraz Kantonie (Guangzhou), z którymi nasz Instytut współpracuje.

UWAGA:
W przypadku zgłoszenia przez uczestnika organizatorowi rezygnacji do dnia 1 września 2019 r. cała kwota wpłaty zostanie zwrócona na rachunek bankowy, z którego została wysłana, lub na inny rachunek bankowy podany w przypadku rezygnacji. Po tym terminie wpłacona kwota nie będzie zwracana i przechodzi na koszty organizacji kursu; możliwe jest jedynie przeniesienie tej kwoty na inną osobę wcześniej nie zgłoszoną (zmiana uczestnika kursu).
2. W przypadku zbyt małej ilości wpłat do dnia 1 września 2019 kurs może zostać odwołany lub jego rozpoczęcie przesunięte na kolejny termin: 15-17 listopada 2019. Osoby rezygnujące z kursu w przypadku zmiany terminu kursu lub jego odwołania, które dokonały wpłaty na kurs otrzymają całą kwotę przelewem na konto bankowe z którego wpłata została dokonana i zostaną o tym poinformowane przez organizatora mailem lub telefonicznie.
Informacja o ewentualnym anulowaniu kursu podana zostanie także na stronie internetowej www.medycyna-chinska.com najpóźniej do dnia 6 września 2019 (brak informacji o anulowaniu kursu w terminie po 6 września 2019 oznacza, że kurs się odbędzie).

Marta Kubisz, lek. TMCMarta Kubisz jest doświadczoną lekarką TMC zamieszkałą na stałe we Francji. Ukończyła Institut „Shao Yang”, Ecole Supérieure Médicine Traditionélle Chinoise w Lyonie, gdzie przez siedem lat studiowała tradycyjną medycynę chińską (akupunkturę, zioła i masaż Tui Na oraz Tai Qi i Qi Kung medyczny) u wybitnych chińskich i zachodnich nauczycieli (m.in. prof. dr Ma Fan, prof. dr Sun Daniel, Francois Ducotterd). Studiowała również język chiński na uniwersytecie w Lyonie (2008-2009) oraz u prof. Fei Wanga kaligrafię chińską na Uniwersytecie w Genewie (2006-2007). Odbyła też staż kliniczny w Chinach na Guangxi TCM University (2015 ) oraz pogłębiała wiedzę na temat medycyny chińskiej również na Tajwanie (2016).
Od kilkunastu lat prowadzi w Lyonie własną praktykę w pełnym zakresie medycyny chińskiej, jednak najchętniej i najczęściej stosuje masaż Tui Na. Od 2009 roku jest również we Francji wykładowcą na kursach masażu Tui Na w Institut Supérieur Professionnel de Formation w Lyonie. Od 2012 roku prowadzi jeden tydzień w miesiącu praktykę masażu Tui Na i akupunktury w w Centrum Medycyny Chińskiej w Krakowie
.

Kontakt i dodatkowe informacje:
Bożena Miczulska-Kalmus, kom. 503-150-462
Marek Kalmus, kom. 502-090-301
tel./fax 12 633-81-60
email: kursy@medycyna-chinska.com

Wyślij zgłoszenie lub zapytanie

Imię*

Nazwisko*

Adres email*

Nr telefonu*

Temat

Treść wiadomości